Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Horváth Gábor
Hibrid intelligens rendszerek alkalmazása a diagnosztikában képi információ alapján

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Horváth Gábor
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

Diagnosztikai, illetve felismerő rendszerek létrehozásánál a feladat megoldásának alapjául szolgáló információ sok esetben döntően képek formájában áll rendelkezésre. Ilyen problémákat találunk egyes műszaki területeken és számos orvosi diagnosztikai feladatnál. Műszaki feladatoknál ide sorolhatók a képi felismerő rendszerek. Az orvosi feladatok között kell megemlíteni a különböző röntgenképek vizsgálatát, az egyes bőrbetegségek felismerési problémáját, ahol standardizált körülmények között készült felvételek képezik a diagnózis alapját, stb. A diagnosztikai feladatoknál jelentkező másik specialitás, hogy a képi információn túl egyéb formában is rendelkezésre állhat ismeret, mely figyelembevétele a diagnosztikai rendszer hatékonyságát nagymértékben növelheti. Ilyen esetben meg kell oldani a különböző tudásreprezentációk együttes kezelését, a szimbolikus tudás és a mintákban megjelenő tudás együttes feldolgozását.
A többféle tudás kezelésére a hibrid intelligens rendszerek adnak lehetőséget. A hibrid rendszerek olyan moduláris és feltehetően hierarchikus felépítésű rendszerek, amelyeknél az egyes komponensek specifikálása és kifejlesztése eltérő paradigmák alapján történik. A sikeres rendszerfejlesztés feltétele az eltérő modulok, ill. paradigmák megfelelően "ügyes" - a globális rendszer képességeit fokozó - integrálása. A hibrid rendszerek kialakításának célja, hogy egyesítse a tanuló rendszerek (pl. neurális hálók), a szabályalapú rendszerek és a hagyományos algoritmikus megközelítések, klasszikus jelfeldolgozó eljárások előnyeit és így minőségileg új, hatékonyabb megoldások kifejlesztését tegye lehetővé.
A vázolt témán belül a doktori kutatás célja olyan hibrid eljárások kidolgozása, vizsgálata és alkalmazása, melyek komplex - elsősorban képi információn alapuló - felismerési, diagnosztikai feladatok megoldását támogatják. A doktorandusz feladata a Tanszéken folyó röntgenképeken található egyes alakzatok felismerésére irányuló kutatásba való bekapcsolódás, és azon belül önálló kutatás végzése.
A doktori kutatás során a kidolgozott módszereket valós feladatokra is kell alkalmazni.

előírt nyelvtudás: Angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )