Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Majzik István
Hatékony modellellenőrzési technikák kidolgozása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Majzik István
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

Az informatikai rendszerekben bennmaradó szoftver hibák kockázatának növekedésével mindinkább elvárás az, hogy a kritikus funkciók tervezése és megvalósítása bizonyítottan helyes (hibamentes) legyen. Ennek egyik jellegzetes megoldása a formális módszereket alkalmazó fejlesztés: formális modellek biztosítják a követelmények és tervek egyértelmű és precíz rögzítését, ezeken formális verifikációval vizsgálhatók a tervezői döntések és bizonyíthatók a tervek egyes tulajdonságai. A formális verifikáció egyik legsikeresebb módszere a modellellenőrzés. Ennek során a tervezett rendszer állapotterén kimerítő módon történik temporális logikák segítségével formalizált tulajdonságok ellenőrzése. A modellellenőrzéshez az évek során számos technikát dolgoztak ki (pl. szimbolikus modellellenőrzés, korlátos modellellenőrzés), ezek nagyméretű állapottereken is képesek a specifikált tulajdonságok vizsgálatára. A verifikáció gyorsabb és kisebb erőforrásigényű végrehajtása azonban még mindig jelentős kutatási feladat.
A doktori kutatás célja új technikák kidolgozása a modellellenőrzés hatékonyságának és használhatóságának növelésére. Ennek során meg kell vizsgálni és ki kell dolgozni az utóbbi években felmerült új ötletek és módszerek (szaturáció, tulajdonság-orientált ellenőrzések, állapottér redukció) integrált alkalmazását. Ugyancsak jelentős előrelépést ígér a korlátozott (az állapotér meghatározott részén végezhető) absztrakció módszerének kidolgozása. A tulajdonságok szempontjából elvárás mind lineáris, mind pedig elágazó idejű temporális logikák támogatása. A modellellenőrzés így adódó új algoritmusait úgy kell kiterjeszteni, hogy a tulajdonság megsértése esetén alkalmasak legyenek a hibakeresést segítő ellenpélda generálására. Szintén új megoldások szükségesek ahhoz, hogy az ellenpélda alapján automatikusan javaslatokat lehessen adni a modell módosítására.
A kutatás kapcsolódik az R5-COP nemzetközi kutatási projekthez valamint biztonságkritikus rendszerek fejlesztését célzó ipari projektekhez.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )