Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Sógorné Balla Katalin
Adatbányászat és statisztikai módszerek összekapcsolása szoftverfejlesztő cégek multimodell alapú folyamatfejlesztésének támogatására

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Sógorné Balla Katalin
helyszín (magyar oldal): Irányítástechnika és Informatika Tanszék
helyszín rövidítés: IIT


A kutatási téma leírása:

A „megfelelő”, mind a vevői követelményeknek, mind a külső standardok által megkövetelt minőségi elvárásoknak eleget tevő szoftver megfelelő fejlesztésének biztosítására többféle megközelítés lehetséges. A sajátos termék-jellemzőkre (pl. biztonság, megbízhatóság) fókuszáló megközelítéseken kívül (ISO 25000 szabványcsalád, CC / ISO 15408, ISO 18045: 2008) folyamat - orientált minőségi megközelítések is elterjedtek (pl. AutomotiveSpice az autóipari alkalmazások terén, MedicalSPICE az egészségügyi szoftvereknél, CMMI-DEV, CMMI-SVC, ITIL, Cobit, SoX stb. az egyéb szoftverfejlesztések és szoftverhez kapcsolódó szolgáltatások területén).
Annak függvényében, hogy egy szoftvert is tartalmazó rendszereket fejlesztő vállalat milyen piaci területen folytatja a tevékenységét, valamint, hogy milyen elvárású vevőkkel kerül üzleti kapcsolatba, különböző folyamatfejlesztési megközelítések alkalmazására kényszerül. Számos tanulmány készült, amely ezen (elsősorban folyamatorientált) megközelítéseket strukturális szempontból, valamint a hozzájuk kapcsolt értékelési rendszer oldaláról hasonlítja össze, de jelenleg kvantitatív, számszerűsített összehasonlítás mérőszámok alkalmazásával a tartalmi követelmények szintjén nem érhető el.
Szintén nehézséget okoz a szoftverfejlesztő vállalatoknak az aktuális helyzet felmérése, egyrészt a követelményeknek való megfelelés mértékének szempontjából, másrészt az előírásoknak és követelményeknek való meg(nem)felelési költség következményeinek oldaláról. Nehéz meggyőzni a vállalatvezetőket a folyamatfejlesztés üzleti megtérüléséről, ha nem állnak rendelkezésre objektív mérési adatok a nem megfelelő munka következményeként megjelenő költségekről.
A minőségbiztosítás, adatbányászat, valamint a matematikai statisztika terén számos módszertani megközelítés rendelkezésre áll, amelyek jelenleg különálló „világok”, de ha megfelelően integrálnánk őket, a fentebb leírt célok megvalósítására (megközelítések számszerűsített összehasonlítása, valamint a folyamatfejlesztés üzleti megtérülésének kimutatása) felhasználhatók lennének.

A doktori kutatás során a következőket tervezzük végrehajtani:
• Adat és szövegbányászati, Six Sigma és egyéb statisztikai módszerek felkutatása, amelyek a szoftverfejlesztési folyamatok, illetve a folyamatokat szabályozó előírások, megközelítések tanulmányozására hatékonyan felhasználhatóak.
• Ezen statisztikai módszerek kiterjesztési szoftverfejlesztő vállalat folyamatérettségének mérésére és ennek megfelelő mérőszámrendszer kifejlesztésére.
• A jelenleg elérhető legelterjedtebb folyamatorientált megközelítések összehasonlítása adat/szöveg bányászati és egyéb statisztikai módszerekkel.
• Módszertan kidolgozása, amely adatbányászati és statisztikai elemek felhasználásával segít egy szoftvereket és / vagy szoftvert is tartalmazó rendszereket fejlesztő vállalat jelenlegi helyzetét megérteni, és egy folyamatfejlesztési projekt üzleti megtérülését (ROI) a lehető legnagyobb pontossággal becsülni.
• Kvantitatív módszertan fejlesztése, amely tetszőleges előírás, követelmény… mérőszámokkal történő összehasonlító elemzésére felhasználható a szoftverfejlesztés területén.
• Folyamatorientált megközelítés esetén használt statisztikai mérőszámok és a szoftver termék minőségi attribútumai közi kapcsolatok feltérképezése és egymásnak történő megfeleltetése.
• Folyamatorientált megközelítés esetén használt statisztikai módszerek és termék minőségi mutatók összekapcsolása a vállalat által várható minőségi szinttel és várható költséghatékonysággal.

Az elméleti megközelítéseket ipari környezetben történő konkrét vizsgálatokat ipari környezetben lefolytatott vizsgálatokkal, esettanulmányokkal kívánjuk alátámasztani, majd a kidolgozott megközelítést ugyanabban a környezetben kívánjuk validálni.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )