Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tóth Szilvia Zita
Az aszkorbát-bioszintézis és a fotoszintézis kapcsolata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Tóth Szilvia Zita
helyszín (magyar oldal): MTA SZBK
helyszín rövidítés: SZBK


A kutatási téma leírása:

Az aszkorbát (C-vitamin) nélkülözhetetlen a különböző sejtfunkciók betöltéséhez, növényi és állati sejtekben egyaránt. Elsőrendű fontosságú a különböző szabadgyökök semlegesítésében, de emellett számos enzim kofaktora is. Az ember számára elengedhetetlen a növényi forrásból származó megfelelő mennyiségű napi aszkorbát-bevitel, mivel az emberi szervezet nem képes azt előállítani. Ez okból kifolyólag a gyümölcsök es zöldségek aszkorbát-tartalmát régóta próbálják nemesítéssel es más genetikai módszerekkel javítani, ez azonban eddig kevés sikerrel járt.
A PhD-projekt egyik fő célkitűzése a növényekben megtalálható négyféle aszkorbát-bioszintézis út élettani jelentőségének vizsgálata. Köztudott, hogy a fotoszintézist befolyásoló környezeti stresszhatásokra az aszkorbát koncentrációja megemelkedik, az azonban nem ismert, hogy ez mely bioszintézis utak aktiválódásának köszönhető. A PhD hallgató egyik feladata e kérdés tisztázása lenne, számos aszkorbát-deficiens Arabidopsis mutáns felhasználásával, valamint aszkorbát-tartalom meghatározás, fotoszintézis-mérések és génexpressziós vizsgálatok alapján.
Az aszkorbát nagy jelentőséggel bír a fotoszintézis során képződő szabadgyökök semlegesítésében. Emellett néhány évvel ezelőtt kimutattuk, hogy hőstressz által inaktivált vízbontó komplexekkel rendelkező növényekben az aszkorbát a víz helyett szolgáltat elektronokat a fotoszintetikus elektrontranszport-láncba, és ezáltal védi a második fotokémiai rendszert a túlzott oxidációtól és az azt követő degradációtól. A PhD-projekt másik célkitűzése annak megállapítása, hogy vannak-e más élettani körülmények, amelynek során az aszkorbát alternatív elektrondonorként viselkedik. Egy ilyen feltételezhető állapot a második fotokémiai rendszer biogenezise során jöhet létre, mivel először a töltésszeparációra képes reakciócentrum épül fel, majd erre kapcsolódik rá a vízbontó komplex.
Amellett, hogy az aszkorbát alternatív elektrondonor, felmerül az a lehetőség is, hogy szerepet játszik a vízbontó komplex inaktivációjaban, ha az azt védő külső fehérjék (pl. PsbO) hiányoznak. Aszkorbáthiányos és PsbO mutánsok keresztezésével, azokat stresszhatásoknak kitéve tervezzük e kérdéskör vizsgálatát a PhD hallgató aktív részvételével.
A PhD hallgató csoportunkban számos biokémiai, biofizikai es molekuláris biológiai módszert sajátíthat el, amely a későbbi karrierje szempontjából rendkívül hasznos lehet. Csoportunk kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik és a PhD tanulmányok során lehetőség nyílik az eredmények nemzetközi konferenciákon történő bemutatására is.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2014-12-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )