Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lángné Molnár Márta
Genetikailag stabil búza/árpa szubsztitúciós vonalak előállítása és azonosítása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Növénytudományi Doktori Iskola

témavezető: Lángné Molnár Márta
helyszín (magyar oldal): MTA MGKI Martonvásár
helyszín rövidítés: Mv


A kutatási téma leírása:

A búza és az árpa keresztezése lehetővé teszi, hogy az egyik faj kedvező tulajdonságait a másikba átvigyük. Célszerű lenne az őszi árpa koraiságát, só- és szárazságtűrését és egyes beltartalmi tulajdonságait (nagy β-glukán tartalom) a búzába beépíteni. Célunk, hogy az árpából csak azokat a kromoszóma régiókat építsük be a búzába, amelyek kedvező agronómiai tulajdonságokért felelős géneket hordoznak.
A Martonvásáron előállított búza × árpa hibridekből 44 kromoszómaszámú búza/árpa addíciós vonalakat állítottunk elő, melyek az árpa 1HS, 2H, 3H, 4H, 6H és 7H kromoszómáit hordozzák a búza genom mellett. Az addíciós vonalak fenntartásához állandó citogenetikai kontroll szükséges, miután az addicionált árpa kromoszómák eliminálódhatnak. A genetikailag stabil vonalak előállításához szükséges az árpa kromoszómák behelyettesítése az egyes búza kromoszómák helyére, azaz búza/árpa szubsztitúciós vonalak előállítása. A PhD hallgató feladata a búza árpa addíciós vonalak keresztezése búza monoszómás (41 kromoszómaszámú) vonalakkal. A monoszómás vonalak kromoszómaszámát minden generációban ellenőrizni kell, miuzán a 41 kromoszómaszámú vonalak utódai közt 40, 41 és 42 kromoszómás egyedek is előfordulnak. A 41 kromoszómaszámú monoszómás és a 44 kromoszómaszámú addíciós vonalak utódai közül citogenetikai módszerekkel kell kiválogatni a 42 kromoszómaszámú egyedeket, amelyekben az árpa kromoszóma behelyettesitődött az egyik búza kromoszóma helyére. A vonalak pontos azonosítása fluoreszcens in situ hibridizációval, majd molekuláris markerekkel történik. A teljes kromoszómapár behelyettesítéséhoz több generáción keresztül végzett keresztezések és citogenetikai ellenőrzés szükséges.
A búza/árpa szubsztitúciós vonalak genetikailag stabilak, nagy területen felszaporíthatók, amely lehetővé teszi, hogy a vonalak különböző agronómiai tulajdonságait vizsgáljuk. A szubsztitúciós vonalak segítségével szántóföldi kísérletekben vizsgálható az egyes árpakromoszómák hatása a búza agronómiai tulajdonságaira (stressztűrés. minőség, koraiság, stb.)

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2012-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )