Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Lángné Molnár Márta
Új búza/árpa diteloszómás addíciós vonalak előállítása és azonosítása fluoreszcens in situ hibridizációval és molekuláris markerekkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
növénytermesztési és kertészeti tudományok
Növénytudományi Doktori Iskola

témavezető: Lángné Molnár Márta
helyszín (magyar oldal): MTA MG-i Kutató Intézete, Martonvásár
helyszín rövidítés: Mv


A kutatási téma leírása:

A búza és az árpa keresztezése lehetővé teszi, hogy az egyik faj kedvező tulajdonságait a másikba átvigyük. Célszerű lenne az őszi árpa koraiságát, só- és szárazságtűrését és egyes beltartalmi tulajdonságait (nagy β-glukán tartalom) a búzába beépíteni. Célunk, hogy az árpából csak azokat a kromoszóma régiókat építsük be a búzába, amelyek kedvező agronómiai tulajdonságokért felelős géneket hordoznak.
Martonvásáron az Asakaze komugi japán búzafajta és a Manasz ukrán őszi hatsoros árpafajta keresztezéséből hibrideket, majd addíciós vonalakat állítottunk elő. A PhD hallgató feladata a 2H, 3H, 4H, 6H, 7H Asakaze komugi/Manas addíciós vonalakból már csak egy árpa kromoszómakart hordozó diteloszómás addíciós vonalak kiválogatása. A monoszómás búza/árpa addíciók utódaiban megfigyelhető telocentrikus árpa kromoszómákat hordozó egyedek létrejötte. A PhD hallgató feladata a telocentrikus árpa kromoszómák azonosítása fluoreszcens in situ hibridizációval repetitív DNS próbák segítségével, majd a citogenetikai azonosítás megerősítése molekuláris markerekkel A monoszómás telocentrikus kromoszómák utódai közül öntermékenyítés után kiválogathatók a diteloszómás egyedek.
A diteloszómás vonalak segítségével megállapítható, hogy az egyes árpa kromoszómakarokon lokalizált gének a búza különböző agronómiai tulajdonságait hogyan befolyásolják. Vizsgálni kívánjuk a búza/árpa ditelocentrikus addíciós vonalak egyes morfológiai és agronómiai tulajdonságait. A ditelocentrikus búza/árpa addíciók felhasználhatók búza/árpa centrikus fúziók előállításához, amelyek genetikailag stabilak és a nemesítés számára már megfelelő alapanyagot jelentenek (előnemesítés). A diteloszómás addíciós vonalak segítségével elvégezhető az egyes árpa kromoszómakarok fizikai térképezése.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2011-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )