Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bódi István
Fa tartószerkezetek megerősítése feszített szénszálas anyagokkal

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Bódi István
helyszín (magyar oldal): BME Hidak és Szerkezetek Tsz.
helyszín rövidítés: HS


A kutatási téma leírása:

A fa tartószerkezetek megerősítése a nem kellő teherbírású és főként a műemléki jellegű tartószerkezetek esetében igényel, hatékony és az eredeti környezethez illeszkedő módszereket. A korszerű szénszálas anyagokat alkalmazó megerősítési módszerek és a rájuk vonatkozó tervezési és alkalmazási ismeretek szinte kizárólag a betonanyagú tartószerkezetek esetében rendelkeznek tervezési és alkalmazási háttérrel, így a faanyagú és/vagy műemléki szerkezetek esetében eltérő megközelítési módozatok kidolgozására, azok elméleti hátterének kidolgozására van szükség.

A kutatási program kezdetén az elsődleges feladat a ragasztott szénszálas megerősítés területén már elért eredmények fölkutatása, értékelése, valamint a további konkrét kutatásra váró területek kijelölése.

A ragasztással rögzített megerősítések esetében szükséges annak megismerése, hogy a megerősítés hogyan módosítja –betonnál eltérő szilárdsági viselkedésű- faanyagú tartószerkezetek tönkremeneteli módjait, amelynek részletes vizsgálatára -szükség esetén- kísérleti vizsgálati alprogram is készül kutatási program részeként.

A nagyobb hatékonyságú, feszített szénszálas anyagok alkalmazása fa tartószerkezetek esetében számos új, eddig nem vizsgált kérdést vet fel:

-A feszítéssel megerősítendő fa tartószerkezet speciális tulajdonságainak meghatározása, valamint vizsgálati és tervezési metodikájának kidolgozása, különös tekintettel a műemléki szerkezetek esetében alkalmazható (korlátozott érvényességű) módszerekre.
- A feszített és/vagy ragasztott CFRP lamellás megerősítési módjainak összehasonlítása.
- A szénszálas lamellák feszített és/vagy ragasztott alkalmazásával előálló, teherbírás- ill. merevségnövelő hatás paraméteres vizsgálata, szilárdságtani módszerekkel.
-A feszítés szerkezeti kialakítási lehetőségei, elsősorban feszítőerő lehorgonyzásának modellezése a fa tartószerkezetekben A hatékony feszítőerő meghatározására szolgáló vizsgálatok végzése és kiértékelése.
- A megerősített fa tartószerkezet, duktilis szerkezeti viselkedésre jellemző paraméterinek meghatározása. A faanyagokhoz alkalmazható/ajánlott szénszálas megerősítő anyagok szilárdsági jellemzőinek meghatározása.
- A fa anyagjellemzőiből adódóan, kiemelt fontosságú a lassú alakváltozás hatása a feszítés hatékonyságára vonatkozóan.
- A ragasztással kialakított lehorgonyzások esetében szükségszerű a nedvességtartalom-változás hatásának elemzése a ragasztott kapcsolatra.
- A feszítéssel megerősített fa tartószerkezetek tűzteherre való viselkedése, szintén a kutatási alprogramok részét képezi, éppúgy, mint a lehetséges a gyakorlati alkalmazások lehetőségeinek mérlegelése.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2016-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )