Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szabó Csaba Attila
Mobilitáskezelési technikák programozható mobil hálózatokhoz

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Szabó Csaba Attila
helyszín (magyar oldal): Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék
helyszín rövidítés: HIT


A kutatási téma leírása:

A folyamatosan növekvő adatfelhasználás a mobilhálózatokat is új kihívások elé állítja. A mai hálózatok IP-alapúak és folyamatosan fejlődnek egy agilisabb és reaktívabb hálózati struktúra irányába. A fókusz egyre inkább egy közös vezérlősík létrehozása felé tolódik, amit a programozható hálózatok (SDN, Software Defined Networks) és a felhőalapú technológiák (cloudification) témaköre ír le.
A jelenlegi mobilitáskezelési megközelítések (pl. GTP, Mobile IPv6) nem alkalmasak a virtualizált környezetben való működésre, holott adaptálásukkal sokat nyerhetne az IP-alapú mobil távközlés.
A kutatás olyan algoritmusok kidolgozásával kezdődne, mely a hálózatváltásokat a terheléselosztás optimalizálásának problémájából közelítené meg, mind a felhasználó, mind az operátor nézőpontját követve. Mivel a Mobile IPv6 egy felhasználó-centrikus protokoll, így először ebben az irányban kell megvizsgálni a lehetőségeket. A Proxy Mobile IPv6 (PMIPv6) viszont már egy operátorközpontú megvalósítás, ahol a tipikus mobil operátori környezetekre igazított terhelés-elosztási megoldás kialakítása a cél.
Függetlenül attól, hogy melyik megoldásról van szó, az IP-cím megőrzése a jövő heterogén hálózatainak (HetNet) sajátosságai miatt minden esetben kívánatos. A folyamalapú mobilitáskezelés is terjedőben van, mely kisebb műveleti felbontást biztosítva szintén befolyásolhatja a fent említett algoritmusok működését. A dinamikus mobilitáskezelés témaköre egy újabb változót ad hozzá a rendszerhez, hisz itt dől el, hogy egyáltalán szükséges-e a mobilitáskezelés végrehajtása egy aktuális helyzetben. A végső cél, hogy az algoritmus biztosítsa a kívánt felhasználói élményt és a hálózati erőforrásokkal is minél jobban gazdálkodjon.
A kutatás harmadik fázisa a kialakított algoritmusok virtuális környezethez való igazítására fókuszál. Itt a cél az, hogy Openstack alapú működésre is képes legyen a javaslat, akár az Openstack Neutron részeként, akár egy önálló Openstack komponensként. A cél egy Mobility-Management-as-a-Service (MMaaS) virtuális hálózati szolgáltatás, melynek elosztott módon kell működnie és figyelembe kell vennie a hálózat közbülső elemeit, optimalizálva a forgalom áramlását és biztosítva a mobil terminálok folyamatos kommunikációját.
Az utolsó fázis az implementáció, integráció, és teljesítményelemzés témáit járná körbe. A használandó Open Source technológiák, melyek a valós környezetben történő teljesítményelemzések alapjául szolgálnak majd a kutatás során: OpenVswitch (OVS), Open Network Operating System (ONOS), Open Network Function Virtualization (OpenNFV). Az Open Source eszközök használata lehetővé teheti egy olyan kutatói-fejlesztői közösség létrehozását, mellyel hatékonyan segíthető a javasolt technológia terjedése és a tapasztalatok széleskörű, nemzetközi megosztása.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2016-01-04


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )