Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Krámer Tamás
Összetett mellékágrendszeres hullámterek áramlástani és morfológiai folyamatai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Krámer Tamás
helyszín (magyar oldal): BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék
helyszín rövidítés: BMEVV


A kutatási téma leírása:

Hullámteres vízfolyásaink, gyakran összetett mellékágas rendszert alkotva, több szempontból is fontos elemei felszíni vizeinknek. Nélkülözhetetlen levezető sávjai a szélsőséges árvizeknek, a főmedernek a hajózás feltételeit célszerű kisvízi állapotban is biztosítania, a mellékágak a különféle vízjárás-állapotokban változatos élőhely-viszonyokat kínálnak, a hullámtereknek pedig többnyire a növénytársulásai képviselnek különleges értéket. A mellékágrendszeres hullámtér-gazdálkodás alapját a hidromorfológiai viszonyok kellő feltárásával, a víz-üledék-növényzet többnyire erősen eltérő tér- és időskálán mozgó kölcsönhatás-folyamatainak fokozott megismerésével tudjuk megteremteni. Ráadásul duzzasztott hullámtereken a széles víztükör folytán a szélhatás is fontos tényezővé válhat, mind áramlás-, mind hullámzáskeltés szempontjából, utóbbi által a sekélyebb részeken ébredő fenék-csúsztatófeszültségen keresztül időnként erősen befolyásolva a fenék menti viszonyokat is. Ebben a tekintetben alapvető, hogy a víz- és üledékmozgási folyamatokat részletes helyszíni mérésekkel feltárjuk, különféle bonyolultságú numerikus áramlási és üledéktranszport-modelleket alkossunk rájuk, és azokat a mérési eredményeken keresztül illesszük a vizsgált területre. Az elvégzendő kutatás célja és részfeladatai:
- A hullámtéri ágrendszerek dinamikus kapcsolódásainak és vízcsere-folyamatainak feltárása széles vízjárás-skálán, célzott áramlástani és morfológiai mérések végrehajtásával.
- A mellékágrendszeres hullámterek feltöltődési mértékének, térbeli mozaikosságának és időbeli szakaszosságának megismerése talajminták, geodéziai felmérések és morfodinamikai modellezés alapján.
- Modellfejlesztés a növényzeti ellenállás változásaira az árhullám időléptékében, ill. évszakos és szukcessziós léptékben, ennek igazolása terepi adatgyűjtéssel és múltbeli árhullámképek nempermanens modellezésével.
- Modellfejlesztés az áramlás és szél keltette hullámzás fenéknövényzetre gyakorolt hatásának vizsgálatára, alkalmazása széles duzzasztott hullámtereken, azok nyíltvízi részein.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-12-20

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )