Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Józsa János
Folyami áramlások térbeli turbulencia-viszonyainak és morfodinamikájának vizsgálata hazai Duna-szakaszokon

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Józsa János
helyszín (magyar oldal): Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék
helyszín rövidítés: BMEVV


A kutatási téma leírása:

A folyami áramlások térbeli struktúrájának, turbulencia-viszonyainak, hordalék-transzportjának és morfodinamikai változásainak finom tér- és időfelbontású feltárásban az utóbbi években megjelent korszerű mérőműszerek új lehetőségeket nyitottak. A tanszéken folyó ilyen irányú kutatások bizonyították, hogy pl. az ADCP-alapú, célirányos mérési stratégiával jelentős mértékben növelhető az áramlások tér- és időbeli összetettségéről való ismereteink, egyúttal lehetővé válik a különféle származtatott jellemzők (diszperziós együttható, fenékcsúsztató-feszültség, csavaráramlások stb.) eddigieknél pontosabb számszerűsítése. Azonban a mégoly korszerű mérések is csak bizonyos vízjárás-tartományokat tudnak lefedni; szélesebb értelemben való hasznosulásukat csak a segítségükkel kalibrált és igazolt numerikus áramlásmodellek teszik lehetővé. A térbeli áramlási modellek szolgának aztán kiindulásul a részletes szennyezés-elkeveredés számításokhoz, és képezik alapját – különösen a fenék közeli hidrodinamikai viszonyok leírásával – a medermorfológiai változások modellezésének. Utóbbiak jó becslésének másik feltétele, hogy a vizsgált folyószakasz mederanyagának megfelelő fél-empirikus hordalékhozam-összefüggések kerüljenek alkalmazásra. Ha a Dunának a hazai szakaszát tekintjük, jelentős különbségeket észlelünk, fentről lefelé a kavicsostól a kavicsos homokon át a homokmederig. A közelmúlt részletes feltárási és modellezési munkái elsősorban az alsó, homokos szakaszra összpontosítottak. A jelölt feladata kiválasztott, kavicsos Duna-szakaszok hidro- és morfodinamikai feltárása, helyszíni mérések és megfelelő térbeli numerikus modellillesztés segítségével. Eljárások implementálása a csavaráramlások, az örvénystruktúrák, a mederformák identifikálására. A vizsgált folyómeder-típusok általánosítható, ill. egyedi áramlási és morfológiai jellemzőinek szétválasztása.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2015-12-20


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )