Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pataricza András
Blockchain technológiák alkalmazása szolgáltatásbiztos rendszerekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Pataricza András
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

A szolgáltatásbiztonság ma már a kritikus alkalmazások tervezésében primer szempont. A hibatűrés elmélete több évtizede felismerte a nagyméretű centralizált rendszerek alapvető problémáját, mégpedig azt, hogy a központ az architektúra lényegéből következően egyszeres hibapont. Ezt tovább erősíti, hogy a központ könnyen teljesítmény illetve teljesítőképesség szempontjából is szűk keresztmetszetté válhat.
Az elosztott rendszerek alternatívát kínálnak a fenti problémák megoldására. Az utolsó néhány évben robbanásszerűen fejlődik a Blockchain technológia, amelynek inspiráló alapötlete a pszeudo-pénz jelleggel megjelent Bitcoin volt. A Blockchain ezt az ötletet olyan irányba fejlesztette tovább, hogy megtartva erős titkosítást és letagadhatatlanságot sokszereplős, pont-pont kapcsolaton alapuló rendszereket lehessen építeni immár univerzális alkalmazási alapeszközként, sőt felhő alapú szolgáltatásként.
A Blockchain különböző implementációi alapvető adat- és szolgáltatásbiztonsági védelmeket beépítve tartalmaznak, hiszen elsődleges célterületük a pénzügy technológia. Univerzális eszközként azonban számos más területen is ígéretesek, mint az okos -* alkalmazások, a gyártási folyamatos illetve általában az ügyviteli és kiberfizikai rendszerek. Ezek esetében közös feladat az, hogy az alapmechanizmusokat kihasználva a rendszer egészének szolgáltatásbiztonságát és integritását garantálni lehessen.
A jelölt(ek) feladatai az alábbiak:
 Vizsgálja meg, hogy a rendszerszintű hibatűrés például az algoritmus bázisú hibatűrés számára (ABFT) milyen új lehetőséget jelent a Blockchain elosztott architektúrájának kihasználása különböző hibamodellek esetén. Ezen belül egy a CPS rendszerekben szokásos egységes fizikai és kiber világ kapcsolat hierarchikus Blockchain struktúrává transzformálásával hogyan lehet a többverziós programozás illetve a moduláris redundancia eszköztárát hatékonyan és bizonyítottan helyesen megvalósítani.
 A Blockchain egyik alapvető tulajdonsága a letagadhatatlanság, azaz a tranzakciókhoz kapcsolódó naplószerű leképezés. Ez egyúttal lehetőséget ad arra is, hogy egy rendszerben elfedett operátori illetve adat- vagy szenzorhibák esetében diagnosztikai vizsgálatot lehessen végezni. Ezzel kapcsolatban tudományos kihívás az, hogy a Blockchain mechanizmus lényegéből fakadóan korlátozza a megfigyelhetőséget és vezérelhetőséget. Reményteljes ugyanakkor egy tranzakció/kliens szintű diagnosztikai algoritmus kidolgozása.

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Az angol nyelvtudás kiemelkedően fontos tekintettel a háttérben levő nemzetközi együttműködésre

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-06-26


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )