Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pálfi György
Pap Ildikó
Természetes és antropogén módon mumifikálódott emberi maradványok multidiszciplináris kutatása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Pap Ildikó
társ-témavezető: Pálfi György
helyszín (magyar oldal): SZTE TTIK, Embertani Tanszék, Szeged; Magyar Természettudományi Múzeum Embertani tár, Budapest
helyszín rövidítés: SzTE


A kutatási téma leírása:

A múmia olyan holttest vagy holttestmaradvány, amely emberi beavatkozás vagy különleges környezeti tényezők hatására nem indult oszlásnak. Vizsgálatuk a biológiai antropológia és paleopatológia módszereivel zajlik.
A téma keretében megismerhetők a múmiák tudományos vizsgálatának metódusai. A multidiszciplináris kutatások keretében megtudhatjuk, hogy a valaha élt emberek milyen betegségekben, szenvedtek, hogyan haltak meg, mivel táplálkoztak, milyenek voltak életükben.
A PhD téma keretében mesterséges és természetes módon mumifikálódott lelet-együttest tanulmányozzuk és kutatjuk. A Magyar Természettudományi Múzeum Embertani tárában őrzött természetes és antropogén módon mumifikálódott emberi maradványok vizsgálata két lelet-együttesen alapul.

Az egyiptomi Gamhud lelőhelyről származó antropogén (mesterséges) múmiák elemzése:
A Ptolemaiosz korból származó múmiákat a kor szokásának megfelelően a múzeumba kerülést követően „kicsomagolták”. Ezért a lelet-anyag túlnyomóan csontváz állagú, de megőrződtek bizonyos lágyrész maradványok is. A maradványok elemzése antropológusok és egyiptológus közreműködésével zajlik.
A Vácott, a domonkosrendiek „Fehérek templomából” feltárt 18. századból származó múmiák vizsgálata:
A kriptába temetettek túlnyomó többsége a körülmények szerencsés összejátszása következtében természetes módon mumifikálódott, kisebb részük csontváz állagú. A múmiák vizsgálata hazai és nemzetközi multidiszciplináris kutatások keretében zajlik. Biológiai antropológiai analízis, biológiai rekonstrukció, paleodemográfiai, paleomikrobiológia kutatások. Mikrotörténeti elemzések.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): német
felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2017-09-27


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )