Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hámornik Balázs Péter
Együttműködést támogató információtechnológiai megoldások használhatóságának és felhasználói élményének vizsgálata ergonómiai, munkapszichológiai és kognitív pszichológia

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
pszichológiai tudományok
Pszichológia Doktori Iskola (Kognitív Tudomány)

témavezető: Hámornik Balázs Péter
helyszín (magyar oldal): BME Ergonómia és Pszichológia Tanszék
helyszín rövidítés: BME


A kutatási téma leírása:

Ahogy a digitális technológia átjárja a munka- és a szabadidős tevékenységeket, illetve ahogy globális vállaltok meghatározó részt foglalnak el a munkaerőpiacon, úgy alakulnak át a munkahelyek, a munkaeszközök, az emberek feladatai, és a velük kapcsolatos elvárások. A jelen kutatási kérdés az, hogy az ember-ember együttműködés hatékonyságához milyen formán kell a technológiának az emberhez idomulnia? Ez a Computer Supported Cooperative Work (CSCW) kutatási vonulat kiegészül az együttműködés pszichológiai vizsgálataival és azok széles módszertani készletével.
A kutatás egyik fókusza maga az együttműködők, mint team közös mentális reprezentációinak kialakulása, működése és fenntartása az informatikai eszközöket alkalmazó kollaboratív helyzetekben. A másik fókusz a mindezt támogató kollaboratív technológia használhatóságának és felhasználói élményének vizsgálata.
A kutatás módszerei a viselkedés sokrétű elemzésére irányulnak: interjúk, terepmegfigyelés, kommunikációelemzés, szemmozgáskövetés, a szoftverhasználat során keletkező adatok adatbányászata, további használatósági vizsgálatok; mindez szimulált laboratóriumi, virtuális és valós terepen megfigyelt helyzetekben egyaránt.

Hollingshead, A. & Poole, M. S. (Eds.) (2010). Research Methods for Studying Groups and Teams A Guide to Approaches, Tools, and Technologies. New York: Routledge.
Lazar, J., Feng, J.H., Hochheiser, H. (2010). Research Methods in Human-Computer Interaction. New York: Wiley
Mohammed, S., & Dumville, B. C. (2001). Team mental models in a team knowledge framework: expanding theory and measurement across disciplinary boundaries. Journal of Organizational Behavior, 22(2), 89–106. doi:10.1002/job.86
Marks, M. a., Mathieu, J. E., & Zaccaro, S. J. (2001). A Temporally Based Framework and Taxonomy of Team Processes. The Academy of Management Review, 26(3), 356. doi:10.2307/259182
Norman, D.A (2013). The Design of Everday Things. Cambridge (MA): MIT Press
Hutchins, E. (1995). Cognition in the Wild. Cambridge MA: MIT Press.
Reboul, A., & Moeschler, J. (2005). A társalgás cselei. Budapest: Osiris Kiadó.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )