Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Tulajdonvédelem és szerződési szabadság a római jogban és a római jog továbbélése során

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Pókecz Kovács Attila
helyszín (magyar oldal): Római Jogi Tanszék
helyszín rövidítés: RJT


A kutatási téma leírása:

Az ókori római jogászok által kidolgozott tulajdon fogalma és annak védelme, illetve a szerződési szabadság a mai modern jogállamok egyik alappillére. Ez a két központi jogintézmény szinte változatlan tartalommal került át a mai modern magánjogi szabályozásokba. A római magánjog több mint kétezer éves fejlődése során a jogintézmények értelmezésének számos változata vált ismerté, tudományos kutatásuk azonban viszonylag fiatalnak tekinthető, hiszen csak a XIX. századtól alakultak ki az ókori magánjogot és a középkori, újkori jogfejlődés eredményeit megkülönböztető irányzatok, iskolák. Így a doktori alprogram középpontjában a források értelmezésének alapján a modern romanisztika szekundér irodalmának felhasználásával, valamint egyéb, a római jog segédtudományainak (epigráfia, jogi papirológia, összehasonlító antik jogtörténet, antik társadalom- és gazdaságtörténet, antik kultúrtörténet, stb) minősülő tudományterületek eredményeinek adaptálására épülő kutatások állnak. A magánjogi, dogmatikai jellegű, ezért a jogintézményekre koncentráló program az adott jogi szabályozás fejlődéstörténetét is be kívánja mutatni, így a programnak fontos sarokköve kíván lenni a történeti és összehasonlító jogi módszer is. Kronológiai szempontból elsősorban az antik Róma magánjogát, tágabb értelemben a rómaiak jogéletének valamennyi területét lefedi az alprogram. Fontos megjegyezni, hogy nem csak a római magánjog dologi jogi és kötelmi jogi intézményei tartoznak az iskola képzési és kutatási területei közé, hanem az öröklési jog, a házassági vagyonjog és a római perjog intézményei is. Ezen túl a 3 éves képzés a tulajdon védelme a büntetőjog és a közjog tárgyköreit is jelentős mértékben érinti. A római jog továbbélése elsősorban a középkori és az újkori jogfejlődést kívánja vizsgálni a modern magánjogi törvénykönyvek megjelenésének időszakáig. A tulajdon és a szerződési szabadság a napjainkban zajló nemzeti polgárjogi kodifikációk és az európai polgári törvényköny tervezeteinek középponti kérdéseit is alkotják.
A program célja, hogy a doktori képzés során a hallgatók megismerkedjenek a római jog alapvető forrásaival, a források értelmezésének romanista eszközrendszerével, illetve azokkal a római jogászi tudományos kutatási módszerekkel, alapvető irodalommal, amelyek a mai tudományos munkáknak az alapját képezik.

felvehető hallgatók száma: 10

Jelentkezési határidő: 2017-06-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )