Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az Európai Unió munkajogának aktuális tendenciái a gazdasági és szociálpolitikai célok ütközési pontjában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács Erika
helyszín (magyar oldal): Munkajogi és Társadalombiztosítási Jogi Tanszék
helyszín rövidítés: MJTT


A kutatási téma leírása:

A nemzeti munkajogokban a munkáltató költségcsökkentő és hatékonyságnövelő érdeke valamint a munkavállaló munkakörülményei javításának szándéka között meglévő érdekellentét az Európai Unió szintjén a gazdasági és szociálpolitikai célok kollíziójában jelenik meg. Az Európai Gazdasági Közösség 1957-es megalakításakor az alapító tagállamok szeme előtt az a cél lebegett, hogy összefogásukkal növeljék saját versenyképességüket és gazdasági prosperitásukat. Ehhez az elsődleges célhoz képest csak évtizedekkel később jelent meg az az igény, hogy a Közösség szociálpolitikai célokat is kövessen és megpróbálja a tagállamokban élők élet- és munkakörülményeit javítani. A 70-es évektől kezdődően a munkakörülmények javításának igénye fokozatosan testet öltött irányelvekben és napjainkra a szociálpolitikai tárgyú közösségi jogalkotás óriási méreteket ért el. Ugyanakkor a belső piac minél teljesebb megvalósítása és a versenyképesség növelése számos ponton is ütközik a munkavállalók védelmének céljával.
A Kelet-Közép-Európai tagállamok 2004-es uniós csatlakozásával felerősödött az eddig is meglévő kollízió a gazdasági hatékonyság és a szociális védelem között. Konkrétabban fogalmazva az az érdekkonfliktus éleződött ki és vált a jogi érdeklődés célpontjává, amely az Unió új tagállamainak a versenyképességük növeléséhez és a régi tagállamoknak a munkavállalókat védő szociális rendszerük fenntartásához fűződő ugyancsak méltányos érdeke között feszül és amely végeredményben a Nyugat- és Kelet-Európai tagállamok eltérő szociális védelmi szintjéből fakad. Egy kiváló példa a probléma szemléltetésére a kiküldetés kérdése, ahol a fogadó országnak a kiküldött munkavállalókra vonatkozó magas védelmi szintet rögzítő szabályai gyakran ütköznek egyrészt a kiküldött munkavállalók szabad mozgáshoz való jogával, másrészt pedig a küldő vállalat letelepedéshez és szolgáltatásnyújtáshoz való jogával. A tagállamok protekcionista felfogásával tehát szemben áll az Európai Uniónak – adott esetben az alapszabadságok minél teljesebb érvényesítésében megnyilvánuló - erősen gazdasági szemléletű törekvése. A gazdasági és szociális érdekek kollíziója azonban a munkajog szinte minden területén felmerül. Az Európai Bíróság által elbírált munkajogi esetek jelentős részében a jogvita visszavezethető erre az alapkonfliktusra.
A doktori kutatás célja az Európai Unió munkajogának egyes kiválasztott részterületein olyan megoldási javaslatok kidolgozása, amely általánosan elfogadható egyensúlyt talál az Unió versenyképességének növelése és a munkavállalók jogainak védelme között.

felvehető hallgatók száma: 10

Jelentkezési határidő: 2017-06-13


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )