Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy Zoltán András
A számítógépes környezetben elkövetett bűncselekmények

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
állam- és jogtudományok
Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Nagy Zoltán András
helyszín (magyar oldal): PTE ÁJK Büntetőjogi Tanszék
helyszín rövidítés: BT


A kutatási téma leírása:

Az elektronikus adatfeldolgozás- és átvitel megjelenése, majd gyors fejlődése folyamatos kihívást jelent a bűnügyi tudományok számára.
A számítógépes környezetben elkövethető bűncselekmények egyfelől tradicionális érdekeket, értékeket sértenek, másfelől az elektronikus adatfeldolgozás- és átvitel teremt új értékeket.
A számítógépes környezet, így a különféle hálózatok új színterét jelentenek a valóságos térben megvalósuló, tradicionálisnak nevezhető bűncselekmények számára. (Különféle gondolatot közvetítő bűncselekményektől vagyoni bűncselekményeken át a gazdasági bűncselekményekig számtalan bűncselekmény elkövetése lehetséges a virtuális térben is.)
Az elektronikus adatfeldolgozás- és átvitel által létrehozott új értékek (e folyamatok társadalmi hasznossága, biztonsága, adatvédelem, az elektronikus kommunikáció védelme stb.) védelmének megteremtése is az anyagi büntetőjog-tudomány feladata. Ezen értékek büntetőjogi védelme bővülése folyamatának vagyunk szemtanúi. A törvényhozónak e körben el kell eldönteni,
A legkülönfélébb nemzetközi jogi aktusok (Európa Tanács (89) 9. sz. és (95) 13. sz. Ajánlásai, a 2001-es Budapesten aláírt Convention on Cyber-crime – Nemzetközi egyezmény a számítógépes bűnözésről) ösztönzést jelentenek a jogalkotás összetett folyamatának, ám óvakodnunk kell a büntetőjogi védelemre méltó értékek meghatározásakor, továbbá a védelem szintjének eldöntésekor, és attól a hibától, amely a tényállások megkettőzését jelentik.
Ne feledjük, hogy a büntetni rendelt cselekmények tárgyi súlya (társadalomra veszélyessége) fokozottabb, mivel a különböző számítógépes hálózatokon a felhasználók nagy száma, milliói érhetik el, ismerhetik meg, olvashatják, tölthetik le a tiltott tartalmat.

Az elektronikus adatok, mint elektronikus impulzusok, mint bizonyítékok beszer¬zéséhez, vizsgálatához nem minden esetben nyújtanak kielégítő meg¬oldást a tradicio¬nális eljárásjogi szabályok. Új nyomozási, bizonyítási módszerek szükségesek, amelyek eredményesek lehetnek a valóságos térben fizikailag érzékelhetetlen, láthatatlan elektronikus impulzusok (a bűncselekmény nyomai, az elkövető számítógépes környezetben jelenlétére vonatkozó információk stb.) felderítése, megszerzése, tartalmának („épségének”) adott időpontra vonatkozó megőrzése biztosítására.
Ezen hatékony módszerek kimunkálása a kriminalisztika tudomány feladata, az alkalmazás jogszabályi feltételének, hátterének kidolgozása a büntetőeljárásjog-tudomány számára jelent kihívást.
A számítógépes környezetben, különösen a hálózatokon elkövetett bűncselekmények további sajátossága bűncselekmények nemzetközi jellege. Ez egyfelől a bűncselekmények veszélyességére hívja fel a figyelmet, másfelől, ezzel szoros összefüggésben a bűnüldözés nemzetközi összefogásának szükségességét jelzi. Az elektronikus adatbevitelt, a tartalomközlést egy országban lehet tilalmazni, kriminalizálni, ám az adatok, információk (képben, videó-, audió formátumban stb.) elérésének jogi tiltása az országok együttes fellépésének hiánya folytán megoldhatatlan. A nemzetközi büntetőjog-tudománynak kell azon minimális értékek elfogadásán alapuló konszenzust megtalálnia, amely alkalmas a hálózatokon elkövetett bűncselekmények felderítésére, bizonyítására, egyben visszaszorítására.

felvehető hallgatók száma: 10

Jelentkezési határidő: 2017-06-13

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )