Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pataki Béla
Intelligens ambiens környezetben használható informatikai módszerek és az algoritmusok fejlesztését támogató eszközök kutatása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Pataki Béla
helyszín (magyar oldal): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
helyszín rövidítés: MIT


A kutatási téma leírása:

Az utóbbi évtizedekben egyre nagyobb a jelentősége azoknak a méréseknek, amelyeket az ember közvetlen környezetében végzünk, akár egészségmonitorozási, -megőrzési, rehabilitációs, akár a minőségi élet fenntartásának támogatása céljából, akár kényelmi célból. Sokszor intelligens környezetet kívánunk biztosítani az ember számára, amelyen keresztül a napi életvitelt nem zavarva végzünk méréseket. Ugyanakkor – sokszor személyiségi jogi okokból is – a mérések legtöbbször közvetettek, az egészségi, pl. mozgásszervi vagy mentális állapotról csak kvalitatív, nehezen számszerűsíthető információt adnak. Pl. a mozgás analízise legtöbbször nem történhet tárolt kameraképek alapján, hanem közvetett módon kell mérni stb. Külön problémát jelent a mentális állapot monitorozása, ami értelemszerűen csak valamilyen közvetett úton lehetséges. Egy induló nemzetközi projekt – amelyben a Tanszék is kutatási fejlesztési feladatokat vállalt – pl. a megfelelően kialakított számítógépes játékokon keresztül kívánja a mentális állapotot monitorozni.
Ennek megfelelően a kutatás az olyan – tágan értelmezett – mérési lehetőségek kutatására, megtervezésére irányul, amelyek alkalmasak egészségmonitorozási feladatokra, kiemelten a mentális állapot – az adott korlátok közt megvalósítható – mérésére és analízisére, az egészségi állapot és a változások detektálására és értékelésére. Természetesen ez mind a környezet, mind az ember adott szempontból megfelelő szintű modellezési lehetőségeit, mind a kiértékelési, diagnosztikai algoritmusok kutatását magában foglalja. Külön területet jelent olyan eszközök (pl. szimulátorok) kialakítási lehetőségeinek kutatása, amelyek a megfelelő szempontból kellően kifinomult modellen alapulnak ahhoz, hogy a mérési vagy kiértékelő algoritmusok fejlesztését hatékonyan támogassák, mivel a mérés nehéz, és rosszul reprodukálható.
A témát választó doktorandusz bekapcsolódhat a Tanszék ambiens intelligens rendszerekkel kapcsolatos kutatási tevékenységébe, nemzetközi kapcsolatrendszerébe. Új tudományos eredményeket érhet el a beágyazott rendszerekben alkalmazható modellezési, jelfeldolgozási és diagnosztikai eljárások informatikai vonatkozásának kutatása, tervezése és analízise terén.
A témába bekapcsolódó doktorandusz hallgató feladatai:
• részvétel a reprodukálható, kiértékelhető eredményeket biztosító feltételek azonosításában,
• modellek áttekintése és kidolgozása a fiziológiai és mentális állapot analíziséhez,
• a kutatást, fejlesztést segítő informatikai eszközök létrehozási lehetőségeinek vizsgálata,
• a mérések kiértékelésére eddig használt algoritmusok elemzése, módosított algoritmusok létrehozása.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-01-03


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )