Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Forstner Bertalan
A tanulási képesség mobil környezetben való vizsgálatának elemzése és modellezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
informatikai tudományok
Informatikai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Forstner Bertalan
helyszín (magyar oldal): Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék
helyszín rövidítés: AUT


A kutatási téma leírása:

1. A PhD képzések keretében a kutatás tárgya
A megerősítéses tanulásban kulcsfontosságú szerepet játszik a visszacsatolás, ez jutalomérzet formájában jelenik meg, amit a dopamin jelenléte okoz az emberi szervezetben. Hasonló jutalomérzetet generálnak a videojátékok. Kutatások bizonyították, hogy a megélt játékélmény alatt dopamin termelődik a szervezetben. Nyitott kérdés, hogy szoftveres alkalmazásokkal hogyan lehet ezt kiaknázni. Nincs általánosan elfogadott apparátus arra, hogyan mérhető a tanulás fejlődése. Mivel már tizenévesek túlnyomó részben rendelkeznek okostelefonnal és/vagy tablettel, amely az utóbbi időben többek között gazdasági okokból fejlesztő játékok elsődleges platformjává vált, ezért a kutatások egy új iránya egyre inkább ezekre az eszközökre fókuszál.
A kutatás maga egymással párhuzamosan, két síkon zajlik. A kísérleti alany a mobiltelefonon végez feladatokat (különböző alkalmazásokat használ, videojátékokkal játszik), a háttérben mindeközben egyrészről adatok kinyerése folyik az eszközön futó játékszoftveren keresztül (indikátorok, hogyan változott az alany teljesítménye az eltelt idő alatt), másrészről pedig a háttérben zajló agyi folyamatok vizsgálata történik. Új kutatási irányként a mobil eszközök fejlődése által lehetővé tett megoldás a mobil eszközre közvetlenül a szenzorról történő jeltovábbítás, amely a szinkronitás miatt pontosabb elemzést tesz lehetővé. Végül következik ezeknek a kiértékelése és a felhasználhatóság érdekében történő általánosabb modellalkotás.
Ezen kutatási téren belül a képzés keretében megcélzott kutatási területek az alábbiak:
• Méréstechnikai keretrendszer: Az egyik, fő mérőeszközünk maga az okostelefon, ezért biztosítani kell a mobilkörnyezethez tartozó mérési lehetőséget. Az agyi folyamatok méréséhez egyrészről adottak az orvostechnológiában bevált mérési módszerek (fMRI, EEG, etc.), de ezek kiegészíthetőek saját fejlesztésű agytevékenységet monitorozó hardver-szoftver komponensek kialakításával, amelyeket közvetlenül a mobil eszközre lehet csatlakoztatni.

• Jelanalízis: Az agyi folyamatok modellezéséhez, a mérési eszközökből kinyert jelet kell feldolgozni. A zajszűréshez, a paraméterek csökkentéséhez, a szignifikáns jelek adaptív felismeréséhez wavelet-analízisen alapuló algoritmusok jól használhatóak (ehhez ki kell választani a feladathoz optimális wavelet-et és skálafüggvényt).

• Adatelemzés: A mobileszközökről érkező adatok csakúgy, mint a jelek, elemzésre kerülnek. Ezek feldolgozásához adatbányászaton alapuló elemző algoritmusok kidolgozása szükséges.

• Modellalkotás: Végezetül az adatok kiértékelése következik és a modellalkotás. Az orvostudomány és kognitív pszichológia eredményeit egy matematikailag igazolt, egzakt modellel kell alátámasztani.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2017-01-03


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )