Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Krisztián Bóna
Raktári tárolóterek topológiai tervezésének korszerű módszerei, eljárásai

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
transportation and vehicle engineering
Kálmán Kandó Doctoral School of Transportation and Vehicle Engineering

Thesis supervisor: Krisztián Bóna
Location of studies (in Hungarian): Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem KJK
Abbreviation of location of studies: KJK


Description of the research topic:

A raktárak logisztikai technológiai tervezése során a raktári infrastruktúra egyik legfontosabb részének, a tárolótérnek az előzetes és részletes tervezése, illetve a belső elrendezés optimális kialakítása csak összetett szempontrendszer szerinti optimalizáció útján lehetséges. Ennek legfőbb okai a raktárak ellátási láncban betöltött szerepének megváltozásában, az optimalizálási szempontok összetettségének fokozódásában, illetve az újszerű logisztikai technológiák megjelenésében kereshetők. Mivel a logisztikai költségek nagy részét az operációval kapcsolatos tárolási költségek képezik, így a tárolótér optimális elrendezése kulcsfontosságú szereppel bír. A logisztikai teljesítmények és költségek alapján történő optimalizáció azonban a modellezés mélységétől függően rendkívül számításigényes feladat. Fentiek miatt napjainkban a tárolótér számítógéppel támogatott tervezése egyre nagyobb hangsúlyt kap. Annak érdekében, hogy az eddig sokszor csak intuitív, illetve tapasztalati módon meghozott döntéseket a tervezők korrekt módon meg tudják vizsgálni, automatikus optimalizálási eljárásokat kell alkalmazni, ezzel biztosítva az optimális belső elrendezés kialakítását.

a) Előzmények:

A korábbi kutatásaink során kifejlesztett tárolótér tervező eljárások a tervezés során jelenleg viszonylag kevés szempont figyelembevételére alkalmasak, s alapvetően csak a „hagyományos” raktárlogisztikai technológiákat képesek kezelni, továbbá csupán előtervek előállítására alkalmasak, ezért a tervezőtől sok utómunkát igényel a kapott tervváltozat alapján a végleges elrendezési terv kialakítása. A számítástechnika, az optimalizálási eljárások, illetve a CAD alapú ábrázolási módszerek fejlődése lehetővé teszik olyan, automatikus optimalizálási technikákkal támogatott korszerű módszerek és eljárások kifejlesztését, amelyek jövőbeli integrálása, illetve az ezekkel a technológiákkal felszerelt eszközök kifejlesztése a raktári elrendezés tervezési feladatok tekintetében kulcsfontosságú lehet.

b) A kutatás célja:

Olyan tárolótér tervező optimalizáló eljárások kifejlesztése és modellszerű realizációja, amelyek komplex szempontok, a területen zajló folyamatok, valamint az alkalmazott logisztikai technológia ismeretében optimális elrendezési javaslato(ka)t adnak a tervező számára, s segítik a további részletes tervezési fázissal kapcsolatos tervezési időigény rövidítését.



c) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:

A jelenlegi helyzet feltárása, elemzése, hazai és nemzetközi irodalomkutatás (0,5 év).
Újszerű modellezéstechnikai megközelítések a tárolótéri elrendezés kialakítása területén (0,5 év).
Újszerű optimalizálási lehetőségek kidolgozása a tárolótéri elrendezés kialakítása területén (0,5 év).
Összefüggések feltárása, rendszermodell elkészítése: tárolótér input és output folyamatai, készletezési és egyéb szempontok (0,3 év)
Mintarendszer kialakítása, szimulációs és optimalizációs modellek elkészítése, rendszerelemzés, tesztelés (0,6 év).
Tesztelés, kísérletek végrehajtása (0,2 év)
Eredmények publikálása, az értekezés megírása (0,4 év).

d) A szükséges berendezések:

A szükséges berendezések, HW és SW elemek egy része a Tanszéken, további elemek pedig a Tanszékkel együttműködő partnereinknél rendelkezésre állnak, illetve beszerzésükre pályázati úton a jövőben remélhetőleg lehetőség fog nyílni.

e) Várható tudományos eredmények:

CAD alapú tervező rendszerbe integrálható, újszerű, multikritériumos optimalizáló eljárásokat tartalmazó, raktári tárolótér topológiai tervező rendszer modelljének kifejlesztése.

Recommended language skills (in Hungarian): angol
Further requirements: 
algoritmus fejlesztési és kódolási kompetenciák, raktári tárolótéri rendszerek, tárolási technológiák professzionális ismerete, CAD rendszerek, szimulációs eljárások ismerete, raktártervezői gyakorlat előny

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-10-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )