Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Alfréd Kállay-Menyhárd
Polimerek kristályszerkezetének és tulajdonságainak módosítása gócképzőkkel

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
bio, environmental and chemical engineering
George A. Olah Doctoral School of Chemistry and Chemical Technology

Thesis supervisor: Alfréd Kállay-Menyhárd
Location of studies (in Hungarian): BME Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék
Abbreviation of location of studies: BME


Description of the research topic:

A szemikristályos polimerek makroszkopikus tulajdonságait döntően kristályszerkeze-tük határozza meg, ezért a kristályszerkezet módosításával a tulajdonságok változtathatók. Jó példa erre az izotaktikus polipropilén (iPP), melynek mechanikai és optikai tulajdonságait napjainkban nagy hatékonyságú gócképzők adagolásával módosítják, mert ezek az adalékok összetett módon befolyásolják a polimer kristály-módosulatát (polimorf szerkezetét), kristá-lyosságát és szupermolekuláris szerkezetet. Az iparban előszeretettel alkalmazzák ezt a meg-közelítést, mert így az olcsó kristályos tömegműanyagok alkalmazási területei számottevően bővíthetők és így az iPP olyan alkalmazási területeken jelent meg, amelyekről korábban hát-rányos tulajdonságai miatt kiszorult (lökhárító, DVD tok). Az utóbbi évtizedekben az ipari érdeklődés megélénkült az iPP β-módosulata iránt, mert ennek a formának az ütésállósága jobb és merevsége alig kisebb a hagyományos körülmények között kialakuló α-formáénál. Az ipari igények kielégítéséhez kulcsfontosságú a polimerek tulajdonságait befolyásoló főbb szerkezeti tényezőknek és hatásuknak az ismerete. Laboratóriumunk évtizedek óta végez szisztematikus kutatásokat ezen a területen folyamatos ipari háttérrel, így a téma keretén belül a hallgató ipari kutatásokban és fejlesztésekben is közreműködhet. A kutatás célja, hogy álta-lános összefüggéseket állítsunk fel, amelyek kapcsolatot teremtenek a kristályos szerkezet és a mechanikai és optikai tulajdonságok között szemikristályos polimerekben. A meghatározott modell összefüggéseket pedig felhasználjuk az adott polimer tulajdonságainak modellezésére, korlátainak becslésére, valamint ipari fejlesztésekre. A téma során az iparban használatos gócképzőkön kívül saját magunk is állítunk elő adalékanyagokat, melyek gócképző hatását vizsgáljuk kristályos polimerekben. Napjainkban elsősorban iPP-ben alkalmaznak gócképző hatású adalékokat és az ipari kutatások olyan gócképzők fejlesztésével foglalkoznak világ-szerte, melyek részlegesen oldódnak iPP-ben, ezért a kutatás során mi is ilyen potenciális ada-lékokat állítunk elő és jellemzünk. Az általunk előállítandó gócképzők feltételezéseink szerint az iPP polimorf szerkezetét is befolyásolhatják, így egyedi tulajdonságokat kölcsönözhetnek az iPP-nek. További célunk a gócképzők hatásának jellemzése más lassú kristályosodási se-bességű polimerekben, mint például a poli-etilén tereftalát (PET), poliamid (PA), illetve a politejsav (PLA).

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-05-26


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )