Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Péter Tamás
Az emberi test és az alakformáló öltözetek kölcsönhatásának modellezése, szimulációja

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
mechanical engineering
Géza Pattantyús-Ábrahám Doctoral School of Mechanical Engineering

Thesis supervisor: Péter Tamás
Location of studies (in Hungarian): BME D. ép. 423.
Abbreviation of location of studies: MOGI


Description of the research topic:

a.) Előzmények:
Az „egészségiparban”, a ruhaiparban egyre inkább előtérbe kerülnek a biomechanikai és mechanikai modellezési lehetőségek. A BME MOGI tanszéken mindkét iránynak nagy hagyományai vannak (Ruharobot, Gerincőr projektek). Az alakformáló eszközök (fehérnemű, gyógyeszközök) és a test együttes viselkedésének modellezése vizsgálata azonban új téma, mellyel kapcsolatos eredmények nem fellelhetők.

b.) A kutatás célja:

A vizsgálat és a szimuláció céljaira alkalmas anyagmodellek kiválasztása, kidolgozása. Az anyagmodell-paraméterek mérési módszereinek kidolgozása. Egységes modellező, szimulációs rendszer kidolgozása és annak egészségügyi, ruhaipari alkalmazási lehetőségeinek vizsgálata.

c.) Az elvégzendő feladatok, azok főbb elemei, időigénye:
 A témához kacsolódó, a ruházati biomechanikai és orvosi irodalomban található megoldások elemzése és értékelése (1. év).
 A modellezési feladat elvégzéséhez alkalmazható mechanikai anyagmodelleket kiválasztása. A mechanikai anyagmodell paramétermérési módszereinek kidolgozása. (1.5 év, részben átfedéssel az előző időszakkal)
 Geometriai mechanikai modellező és szimulációs programok fejlesztése és alkalmazása (1 év, részben átfedéssel az előző időszakkal)

d.) A szükséges berendezések:
A szükséges optikai mérőrendszerek részben vagy teljesen ¬ a módszerek függvényében ¬ rendel¬ke¬zésre állnak illetve megépíthetők a tanszéki tapasztalatok felhasználásával. A szimuláció és a képfeldolgozás különböző módszereit a tanszék számos projektjében eredményesen alkalmazzák, fejlesztik a tanszék érintett munkatársai. A szükséges mérőberendezések a Polimertechnika Tanszéken fellelhetők,

e.) Várható tudományos eredmények:
A felhasznált optikai rendszerek működési folyamatainak jobb megismerése, a mérési eredmények intelligens elemzése és soft-computing feldolgozása olyan új tudományos ered-mé¬nyeket jelenthet, mint például az alábbiak.
• A test mechanikai jellemzőinek leírása.
• A test mechanikai jellemzőinek helytől függő paramétereinek meghatározása.
• Mindeddig fel nem ismert összefüggéseket az emberi test alakja és az alakot befolyásoló ruházati termékek formája között.
• A felismert összefüggések biomechanikai alkalmazása.
f.) Irodalom:

[1] Voith M. : A képlékenyalakítás elmélete – nagy alakváltozások tana. Miskolc, Miskolci Egyetemi Kiadó, (1998)
[2] Bodor G. , Vas L. M. : Polimer anyagszerkezettan. Budapest, Műegyetemi Kiadó, (1995)
[3] S. Mukherjee, A. Chawla, B. Karthikeyan A. Soni: Finite element crash simulations of the human body: Passive and active muscle modelling. Sadhana Vol. 32, Part 4, 409–426 (2007)
[4] J.-P. Gourret, N. M. Thalmann, D. Thalmann: Simulation of Object and Human Skin Deformation in a Grasping Task. Computer Graphics, Volume 23, Number 3, (1989)
[5] K. Miller: Method of testing very soft biological tissues in compression. Journal of Biomechanics 38, 153–158 (2005)
[6] D. A. Chernous, S. V. Shil’ko: A phenomenological model of the muscle as an active composite. Mechanics of Composite Materials, Vol. 44, No. 6, (2008)
[7] Gyimesi J.: Textilanyagok fizikai vizsgálata. Budapest, Műszaki Könyvkiadó, (1968)
[8] Molnár Anikó: Textíliák redőződés-mérési módszereinek összehasonlítása. Diplomaterv, Budapest (2008)

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-10-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )