Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Zsolt Petrási
Gerincbeteg kutyák fizioterápiás kezeléseinek nyomon követése modern képalkotó diagnosztikai módszerekkel

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: University of Kaposvár
animal husbandry
Doctoral School of Animal Science

Thesis supervisor: Zsolt Petrási
co-supervisor: Rita Garamvölgyi
Location of studies (in Hungarian): Kaposvári Egyetem, Agrár-és Környezettudományi Kar, Társállat-tudományi Tanszék
Abbreviation of location of studies: AKKTT


Description of the research topic:

A kutyák fizioterápiája egy olyan, ma már elismert, önálló szakterület, amely egyre szélesebb körben terjed világszerte a kutyagyógyászattal foglalkozó szakemberek körében. A kezelések jótékony hatásai ma már megkérdőjelezhetetlenek. A fizioterápia célja az állat életminőségének javítása, illetve esetleges fájdalmának csökkentése, mely lehet kuratív kezelés, palliáció vagy prevenció. A kezelésnek számos, a humán gyakorlatból adaptált típusa létezik. Ortopédiai jellegű elváltozások kezelésében jól alkalmazható a termoterápia, cryoterápia, hydroterápia, izomzat-fejlesztő és koordinációs gyakorlatok, elektromos stimuláció, illetve ezek kombinációi. Neurológiai elváltozások esetében az egyensúlyt és koordinációs képességet fejlesztő gyakorlatok, az izomzat-fejlesztés, az elektromos stimuláció és a hydroterápia a leghatékonyabbak. A sebészi beavatkozások vagy traumás sérülések után leggyakrabban hőterápiával, cryoterápiával, masszázzsal, elektromos stimulációval és hydroterápiával érhetők el a legjobb eredmények. A modern képalkotó eljárások kiválóan használhatók a musculo-skeletalis rendszer vizsgálatára, az MRI és PET/MRI a lágyszöveti vizsgálatokban (izomzat, inak, szalagok, ízületi tok, ízületi nedv stb.), a CT pedig a csontos képletek leképezésében. Saját vizsgálataink során olyan gerincbeteg állatok fizioterápiás kezelését és képalkotó eljárásokkal végzett után-követését tervezzük, melyek a korral járó, degeneratív jellegű, ortopédiai vagy neurológiai elváltozásban szenvednek (néhány példa: cauda equina compresszió, spondylosis deformans, izomatrófia, csípőízületi dysplasia, degenerativ joint disease stb.), mozgászavaruk van, de nem mozgásképtelenek (azaz nem áll fenn különböző oktanú paralysis). Az állatokat három csoportba sorolva végeznénk a következő kezeléseket, illetve létrehoznánk egy kontroll csoportot is: masszázs-csoport (n=10), aquatréneres csoport (n=10), száraz futópados csoport (n=10), kontroll csoport (n=10). Valamennyi kezelési csoportban végeznénk CT és MRI vizsgálatot a 0., 7. és 21. napon, mellyel a kezeléseknek az izomzatra kifejtett hatását dokumentáljuk (anyagcsere-fokozódás, vérellátás javulása, izomtömeg-növekedés stb.). Amennyiben a technikai paraméterek adottak, minden csoportban szeretnénk néhány állaton 18FDG PET/MRI vizsgálatot is végezni, amely különösen alkalmas az anyagcsere változások detektálására. Ugyancsak végeznénk az adott időpontokban vérvizsgálatot (vérkép, biokémia) olyan profillal, mely a kezelések hatástani vizsgálatában kiegészítő információkkal szolgálhat.

Required language skills: angol
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-06-10


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )