Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gábor Markó
Viktor Markó
Különböző növényvédelmi technológiák hatása almaültetvények pók (Araneae) együtteseire

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Corvinus University of Budapest
plant breeding and botany
Doctoral School of Horticultural Sciences

Thesis supervisor: Viktor Markó
co-supervisor: Gábor Markó
Location of studies (in Hungarian): Rovartani Tanszék
Abbreviation of location of studies: RT


Description of the research topic:

Az alma a mérsékelt égövben a legnagyobb területen termesztett gyümölcsfaj. A termesztés biztonságát nagyszámú kártevő ízeltlábú faj veszélyezteti, melyek egyedszámát peszticid kezelések és hasznos ízeltlábú szervezetek tarthatják kártételi küszöbszint alatt. Az ültetvények peszticid terhelése az elmúlt években csökkenő trendet mutatott. Ezzel párhuzamosan nőtt a pók (Araneae) együttesek fajgazdagsága és egyedsűrűsége a lombkoronában és a gyepszinten is. Az intergált növényvédelemben részesített és a biológiai gyümölcsültetvények lombkoronájában a pókok a legnagyobb egyedszámban előforduló ragadozó csoport. Szerepükről a kártevők szabályozásában kifejezetten keveset tudunk.
A doktori kutatómunka során a doktoranduszhallgató, egy OTKA kutatáshoz csatlakozva (K 112743), agrobiont pók együtteseket vizsgál, pókokkal kapcsolatos általános és konkrét növényvédelmi és ökológiai kérdésekre keresi a választ.
A kutatómunka célkitűzése az, hogy általános mintázatot keresve, almaültetvények peszticid terhelési gradiense mentén jellemezzük a lombkoronában kialakuló pók együtteseket, egyedsűrűségük, testméret összetételük, taxonómiai és guild szerkezetük, életmenet jellemzőik szempontjából. Továbbá megvizsgáljuk egy új megközelítés (akut toxicitási teszteken alapuló, IOBC toxicitási kategóriák összegzése) alkalmazásának lehetőségét az ismétlődő peszticid kezelések pókokra kifejtett hatásának vizsgálatában.
- összehasonlítsuk az ültetvényekben előforduló három leggyakoribb vadászpók faj viselkedési szindrómáinak változását a peszticid terhelés és a zsákmány ellátottság függvényében,
- meghatározzuk a leggyakoribb vadászpók fajok napi aktivitási mintázatát,
- terepi vizsgálatok alapján meghatározásra kerül különböző pókfajok természetes zsákmány spektruma, a zsákmány és az azt ragadozó pók egyedek testméretének kapcsolata
- vizsgáljuk a különböző pókfajok táplálék limitáltságát a vegetációs periódus első felében, hatékonyságukat a levéltetvek korlátozásában, és hogy ez javítható-e kiegészítő táplálékforrások kijuttatásával.
Összességében meghatározzuk a gyakoribb pókfajok jelentőségét az alma kártevők szabályozásában, és hogy ezt hogyan befolyásolják az inszekticid kezelések.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-05-29


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )