Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Balázs Bank
Kétdimenziós rezgő rendszerek hatékony modellezése zenei hangszintézis céljára

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
electrical engineering
Doctoral School of Electrical Engineering

Thesis supervisor: Balázs Bank
Location of studies (in Hungarian): Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
Abbreviation of location of studies: MIT


Description of the research topic:

A digitális hangszintézis a jelfeldolgozás egy fontos részterülete, mely más tudományágak (akusztika, pszichoakusztika) eredményeinek alkalmazását is igényli. A minket körülvevő zene és hanghatások nagy része szintetikus, így a kifejlesztett algoritmusok az élet több területén hasznosíthatóak, így pl. elektronikus hangszerek, mobil kommunikációs eszközök, vagy virtuális valóság alkalmazások esetében.
A tématerületen belül az egyik legígéretesebb megközelítés a fizikai alapú hangszintézis, amely a jelmodellekkel ellentétben nem közvetlenül a kisugárzott hangot, hanem a hangszer rezgését modellezi. Az egydimenziós rendszerek (pl. húr) lineáris és nemlineáris rezgésének modellezése viszonylag kiforrottnak tekinthető, és a megalkotott algoritmusok személyi számítógépen vagy jelfeldolgozó processzoron valós időben futtathatóak. Kétdimenziós struktúrák (pl. membrán) modellezése viszont most is intenzíven kutatott terület, ahol a nagyságrendekkel nagyobb számításigény mellett olyan problémák jelennek meg, amelyekkel az egydimenziós rendszereknél nem találkoztunk (pl. a terjedési sebesség irányfüggése a modellben).
A kétdimenziós rendszerek esetében fontos feladat a nemlineáris rezgés hatékony modellezése, ill. a különféle fizikai alapú modellezési módszerek (véges differenciás, véges elem, hullámvezető hálózat, stb.) e tekintetben vett alkalmasságának és az esetleges kombinálhatóságának vizsgálata. Ennek időszerűségét az adja, hogy még nincs olyan kiforrott megoldás, mely a többi elérhető módszernél minden tekintetben előnyösebbnek bizonyult volna. Emellett a tisztán fizikai alapú modellek nagy számításigénye miatt szükség van olyan modellek, modellezési eljárások kidolgozására, melyek a hangszer fizikai tulajdonságaiból indulnak ki, ugyanakkor az emberi hangérzet tulajdonságait figyelembe véve alacsonyabb számításigényű, valós időben implementálható modellekhez vezetnek.
A digitális hangszintézis területének kutatása Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszéken egy évtizedes múltra tekint vissza. Az eddigi tudományos eredmények elsősorban húros hangszerek hatékony modellezéséhez kapcsolódnak, de újabban kétdimenziós rezgő rendszerek (membránok, lemezek) modellezésével is foglalkozunk.
A témát választó doktorandusz bekapcsolódhat a Tanszék digitális jelfeldolgozással, adaptív és nemlineáris rendszerekkel kapcsolatos kutatási tevékenységébe, nemzetközi kapcsolatrendszerébe. Új tudományos eredményeket érhet el a digitális hangszintézis területén.
A témához több nemzetközi együttműködés kapcsolódik.

Recommended language skills (in Hungarian): angol
Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-01-05


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )