Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
György Gergely
Mentalizációs deficitek a fejlődési pszichopatológiában

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
clinical medicine
Doctoral School of Mental Health Sciences

Thesis supervisor: György Gergely
Location of studies (in Hungarian): Közép-európai Egyetem
Abbreviation of location of studies: KEE


Description of the research topic:

A kognitív és szocio-emócionális fejlődés kutatásának egyik központi kérdése az ún. naive tudatelmélet vagy más néven 'mentalizáció' kialakulásának vizsgálata. A mentalizáció arra az adaptációs kognitív mechanizmusra utal, melynek segítségével az emberek társas világukban eligazodnak, mások viselkedését, reakcióit, és interperszonális attitűdjeit prediktálni illetve értelmezni tudják, méghozzá az által, hogy a másiknak a fizikai és szociális világra vonatkozó reprezentációs intencionális mentális állapotait (pl. vélekedéseit, vágyait, szándékait vagy érzelmeinek tartalmát) kikövetkeztetik, azokat reprezentálják, illetve azokból következtetnek a másik várható viselkedésére. Ez a mentalizációs – a másik személy mentális tartalmaira irányuló „gondolatolvasási” - képesség már a csecsemőkorban megjelenik, de adaptív és differenciált használatának kialakulása (pl. a másik – sokszor gyorsan változó - belső állapotai kikövetkeztetésének alapjául szolgáló viselkedéses és környezeti jegyekre való adaptív érzékenység kifejlődése) a korai kötődési környezet minőségének függvénye. A korai kötődési környezet és tárgykapcsolatok deviáns formái jelentős mértékben befolyásolhatják a mentalizáció adaptív interperszonális alkalmazásának képességét és így a társas világhoz való adaptív alkalmazkodást, illetve annak reális felmérését.

A klinikai és fejlődéslélektani kutatások egyaránt arra utalnak, hogy egy sor pszichopatológiai kórképben jelentkező szelf-fejlődési és érzelem-regulációs zavar, illetve fejlődési pszichopatológiai kondíció oksági velejárója a mentalizációs képesség teljes vagy részleges hiánya (pl. az autizmus), diszfuncionális működése (pl. paranoid gondolkozási zavarok a skizofréniában, önértékelési zavarok a depresszióban), illetve helyzet-, érzelem-, és tárgykapcsolat-specifikus - részleges illetve időszakos - inhibíciója (pl. a borderline személyiségzavar esetében).

A mentalizációs patológiák fajtáinak és kialakulási feltételeinek kísérleti vizsgálata – a normális mentalizációs képesség vizsgálatára kialakított kisérleti paradigmák klinikai célú adaptációjával és különböző klinikai populációkra való alkalmazásával – az az empirikus terület, amelynek kifejlesztésére jelen klinikai kutatásaink irányulnak. Az e témában érdekelt PhD hallgatók csatlakozhatnak e vizsgálatokhoz PhD munkájuk keretében.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2015-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )