Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Katalin Schlett
Ildikó Világi
Idegi jelátviteli folyamatok módosulásának agykérgi hálózatok elektrofiziológiai működésére gyakorolt hatása, különös tekintettel a protein kináz D által irányított útvon

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Eötvös Loránd University, Budapest
biology
Doctoral School of Biology

Thesis supervisor: Ildikó Világi
co-supervisor: Katalin Schlett
Location of studies (in Hungarian): TTK Biológiai Intézet
Abbreviation of location of studies: Biol.


Description of the research topic:

A szinaptikus területeken lejátszódó jelátviteli folyamatok alapvető szerepet játszanak az idegi hálózatok aktivitásának, működési mintázatának kialakulásában. A plasztikus változások háttereként különböző erősséggel bíró útvonalak aktiválódnak. Az egyik ilyen a Ser/Thr kinázok közé tartozó protein kináz D (PKD) által irányított útvonal. Ezen kináz idegsejtekben betöltött szerepét az utóbbi években kezdték el intenzíven vizsgálni. E mellett, vagy ezzel párhuzamosan más downstream folyamatok is lejátszódnak a szinaptikus plasztikus változások során, melyek befolyásolják az adott idegsejt szinaptikus hatékonyságát, a hálózati aktivitásban betöltött szerepét. Különböző proteolitikus enzimek vagy membránfehérjék aktivitásváltozása lehet ilyen tényező.
A PhD kutatási téma az idegsejtek plaszticitását szabályozó új molekuláris útvonalak közül elsősorban a PKD által irányított molekuláris folyamatokra koncentrál, de alternatívaként más útvonalak is vizsgálat tárgyát képezhetik. Mivel ezek a változások in vivo igen korlátozottan elemezhetőek, jelen vizsgálatok in vitro idegsejttenyészetek és akut agyszeletek felhasználásával történnek.
A kísérleti rendszerekben elektrofiziológiai és kémiai módszerekkel indukált aktivitásfüggő plaszticitási folyamatok, morfológiai és fiziológiai átalakulások mennek végbe. A jelátviteli útvonalak egyes elemeinek vizsgálata genetikai, molekuláris biológiai és farmakológiai eszközökkel történnek. A korszerű elektrofiziológiai metodikák kombinálásával feltárható, hogy a vizsgált molekuláris útvonalak az idegsejtek biofizikai sajátságait, ingerlékenységét közvetlenül hogyan befolyásolják. A jelátviteli útvonalak módosításának elektrofiziológiai következményei mind az egyedi sejtek, mind a lokális hálózati működés szintjén elemezésre kerülnek.
A doktori téma keretében az OTKA és a NAP által is támogatott új kutatási programhoz lehet csatlakozni. A doktori munkaterv során vad típusú, illetve genetikailag módosított egereket valamint idegsejttenyészeteket használunk fel. A doktori kutatómunka az elektrofiziológiai módszerek (multielektródás mérések, dinamikus patch clamp technika), klasszikus molekuláris biológiai kimutatások és szerteágazó mikroszkópos technikák (fluoreszcens és konfokális mikroszkópia, kvantitatív elemzések) együttes alkalmazására épül. Lehetőség van arra is, hogy a tanulmányi idő alatt a hallgató rövidebb - hosszabb időt egy németországi együttműködő laborban tölthessen.

Required language skills: angol
Recommended language skills (in Hungarian): német
Further requirements: 
Állatkísérletes munkák végzése, valamint a hallgató elhivatottsága, szorgalma és lelkesedése elengedhetetlen.

Number of students who can be accepted: 2

Deadline for application: 2014-11-27


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )