Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Agyagásványok hidrotermás képződményekben és rendszerekben

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Eötvös Loránd University, Budapest
earth sciences
Doctoral School of Earth Sciences

Thesis supervisor: Tibor Németh
Location of studies (in Hungarian): TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet
Abbreviation of location of studies: ELTE


Description of the research topic:

"Az agyagásványok a földkéreg felső, felszínhez közeli részében képződnek ill. az ottani viszonyok között stabilak. Legnagyobb tömegben elsődleges szilikátok és vulkáni üveg mállása vagy hidrotermás átalakulása révén jönnek létre. A Kárpát-Pannon térség bővelkedik egykori hidrotermás tevékenységek nyomaiban. Ezek kutatása, a hozzájuk gyakran kapcsolódó (potenciális) nyersanyagtelepeknek köszönhetően hazánkban is több évtizede nemzetközi viszonylatban is magas szinten folyik. E kutatások elsősorban ércteleptani jellegűek, melyek főként a tudományterület tipikus módszereit alkalmazzák: ércmikroszkópia, fluidzárvány vizsgálatok, ásványkémia, nyomelem-geokémia. Az agyagásványtani vizsgálatokra gyakran felmerül az igény, de sajnos – eltekintve egy-egy lokális (pl. Velencei-hg) vagy alkalmazott jellegű, konkrét kutatástól (radioaktívhulladék-elhelyezés) – az utóbbi közel három évtizedben a hazai hidrotermás képződmények kutatásában háttérbe szorult ez a korábban elkerülhetetlen és szintén magas színvonalon művelt terület. Azóta az agyagásványok vizsgálatához szükséges analitikai módszerek egyre szélesebb körben elérhetőek, melynek köszönhetően sokat fejlődött az agyagásványtan.
Az agyagásványtan főként genetikai kérdésekre segít választ adni, mivel az agyagásványok nagyon érzékenyen reagálnak a körülmények (hőmérséklet, nyomás, kémhatás stb.) változásaira. Jelen témakiírás lehetőséget ad a téma további specializálására, de alapvetően a következő, máig nem eléggé ismert és kutatott kérdésekre keresi a választ:
1. Az agyagásványos átalakulási zónák törvényszerűsége érdemben jól ismert, de a részletek még sok információt szolgáltatnak. Kérdéses, hogy hogyan változik zónáról zónára, illetve egy zónán belül az agyagásványok rétegtöltése, kristálykémiája, mérete, „kristályossága”, morfológiája a fizikai (hőmérséklet, kőzetfizikai jellemzők) és kémiai (kőzet- és fluidumkemizmus, pH, Eh) paraméterek függvényében. Kérdéses, hogy alkalmazhatóak-e, és ha igen milyen feltételekkel a kisfokú metamorfózis területén bevezetett rétegszilikát kristályossági paraméterek (Kübler és Árkai indexek) hidrotermás rendszerek hőmérsékletének becslésére. További kérdés, hogy milyen primer szilikátokból milyen agyagásványok képződnek, illetve van-e különbség a kőzet alapanyagának és fenokristályainak agyagásványai között.
2. Az agyagásványok jól ismert tulajdonsága jelentős adszorpciós képességük. Felmerül a kérdés, vajon az agyagos zónákhoz kötődik-e kation, fém, ritkaföldfém, nemesfém felhalmozódás, ha igen milyen jellegű, ha nem, miért nem. Megfigyelték, hogy viszonylag kis rádiuszú fémek (Zn, Cu) kisebb hőhatásra képesek beépülni a szmektitek szerkezetébe, azonban arra is vannak adatok, hogy onnan később ki is léphetnek.
3. Gyakran felmerül a kérdés, hogy egy agyagos kőzetátalakulás felszíni (mállás) vagy hidrotermás hatás terméke-e. A kutatás egyik célja lehetne tipikus hidrotermás agyagásványtani jellemzők (rétegtöltés, kristálykémia, morfológia) feltárása ennek megválaszolására.
A genetikai kérdések megválaszolása ércteleptani szempontból jól ismert és jellemzett képződmények vizsgálatát kívánja, elsősorban a Kárpát-medencéből, hazánkból. Szerencsére nagy számban áll rendelkezésünkre fluidzárvány hőmérsékleti adat, ami jó alapot ad az agyagásványtani paraméterek genetikai célú párhuzamosítására. A második téma laboratóriumi kíserleteket is magába foglal: fémtartalmú agyagásványok előállítását és stabilitás vizsgálatát.
A kutatáshoz alkalmazott analitikai módszerek a röntgen-pordiffrakció (XRD), spektroszkópiai módszerek (FTIR, Raman), termikus analitika (DTA-TG), elektronmikroszkópia, transzmissziós elektronmikroszkópia (TEM) és röntgenfluoreszcencia (XRF). Kis területek, egyedi ásványszemcsék agyagásványtani jellemzéséhez modern analitikai eszközök lesznek elérhetőek az ELTE Ásványtani Tanszékén és az MTA CSFK Földtani és Geokémiai Intézetében: mikro XRD, mikro FTIR, mikro Raman."

Further requirements: 
geológus MSc

Number of students who can be accepted: 2

Deadline for application: 2014-11-27


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )