Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Attila Barócsi
Speciális orvostechnikai célú lézeres optikai eszközök vizsgálata és integrált modellezése

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
physics
Doctoral School of Physics

Thesis supervisor: Attila Barócsi
Location of studies (in Hungarian): BME Atomfizika Tanszék
Abbreviation of location of studies: BME


Description of the research topic:

A korszerű optikai rendszerek kialakításának elengedhetetlen feltétele a komplex, integrált tervezés-modellezés: a rendszer tervezése mellett igen nagy szerepet kap annak előzetes szimulációja mind a funkció (optikai és mechanikai modellezés), mind az egyéb fizikai (pl. termikus) hatások szempontjából (fizikai modell), illetve ezen modellek összehangolása kísérleti adatok alapján.
Az integrált tervezés és modellezés alapja, hogy a tényleges megvalósítást megelőzően (és azzal párhuzamosan) kialakítjuk a rendszer egészének, vagy kritikus elemeinek komplex számítógépes modelljeit olyan mélységig, amelyek lehetővé teszik a rendszer kellően pontos elemzését, működésének szimulálását, valamint előkészítik a megvalósítási tervek kidolgozását. A vizsgált eszközök kísérleti elemzése lehetővé teszi a megalkotott modellek validálását a fellépő kritikus jelenségek pontosabb értelmezése, a kialakítandó eszköz paramétereinek optimalizálása, illetve azok célzott (alkalmazásorientált) megváltoztatása miatt. A jelölt feladata az Atomfizika Tanszéken futó két alapvetően orvostechnikai célú témakör vizsgálata és integrált modellezése.
Egyrészt a jelölt bekapcsolódik az 1 µm feletti hullámhossz tartományban üzemelő teljesítmény dióda lézerek (HPLD) termikus stabilitásának, illetve a lézernyalábot a beavatkozó végződéshez vezető optikai rendszer csatolási hatásfokának vizsgálatába. A téma központi kérdése a Lasram Engineering Kft. orvostechnikai fejlesztéseihez kapcsolódóan nagy (több watt) teljesítményű HPLD eszközök termikus stabilitásának modellezése, valamint nyalábparamétereinek elméleti és kísérleti illesztése a többmódusú optikai sugárvezető szál paramétereihez. A két feladat összekapcsolódik, hiszen a csatolási veszteségek a rendszerből elvezetendő hőt növelik.
Másrészt a jelölt részt vesz a Tanszéken 2014-ben elindult „A szürkehályog hatékony gyógyítását elősegítő orvostechnikai kutatás-fejlesztések” c., a Medicontur Orvostechnikai Kft. által vezetett VKSZ_12 projekt keretében a beültethető műanyag szemlencsék (IOL) optikai tulajdonságainak minél pontosabb és megbízhatóbb mérésében. Nagy kihívás a hidrofil alapanyagú lencsék törőerejének és felbontó képességének in-situ (szemmodellen belüli) optikai mérése, amit nedves közegben (só oldatban) kell végezni. Az IOL optikai paraméterei függenek a hőmérséklettől, só koncentrációtól, anyagminőségtől, és a felületi megmunkálás minőségétől is. Ezek nemcsak a lencse és a közeg törésmutatójára vannak hatással, hanem a lencse alakjára is. A hallgató bekapcsolódik a hidratációs duzzadás jelenségének számítógépes modellezésébe, valamint kísérletileg vizsgálja a duzzadás optikai tulajdonságait, hogy a hidratációs duzzadási modellt kalibrálni lehessen.
Mindkét kutatási témával szorosan összefügg az alkalmazandó optikai méréstechnikai eljárások fejlesztése és modellezése.

Required language skills: angol
Further requirements: 
Angol nyelvtudás. Jó absztrakciós és matematikai készség, alapvető optikai, optoelektronikai, esetleg biofizikai ismeretek. Interdiszciplináris szemlélet, önállóság. A ZEMAX optikai tervezőprogram ismerete előny.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2014-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )