Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Attila Szabó
Zenetípusok szerepe az aerobikus edzésben

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
sport sciences
Doctoral School of Sport Sciences

Thesis supervisor: Attila Szabó
Location of studies (in Hungarian): Eötvös Loránd Tudományegyetem
Abbreviation of location of studies: ELTE


Description of the research topic:

Edzéstermekben - világszerte – háttérzenét játszanak az edzéshangulat, szellemei és fizikai kitartás, és teljesítmény növelés céljából. Costas Karageorghis (Brunel Egyetem, London) és Szabó Attila (ELTE) kutatócsoportjai évek óta tanulmányozzák a zene és az edzés közötti kapcsolatot. A tanulmányok során kimutatták, hogy a zene négyféleképpen befolyásolhatja – nem kizárólagos alapon – az edzéseket. Először is könnyíti a mozgást, a zene és a mozgás összehangolásával, amelyen keresztül a zene ritmusdiktáló szerepet vesz fel. Másodszor, elvonja a sportoló figyelmét a fáradtság kezdetéről és ezáltal meghosszabbítja a munkabíró képességet. Harmadszor, serkenti az izgalmi állapotot (arousalt) ami teljesítményserkentéssel párosul. Negyedszer, a zene önmagában nyugtató illetve hangulatmoderáló szerepet tölt be, amelyen keresztül a sportoló jobb vagy alkalmasabb hangulattal viszi véghez az edzést. A tudósok azt is kimutatták, hogy a zene ritmus és annak összhangja a mozgással nagyon fontos tényezők ezen a kutatásterületen.

Ennek a tanulmánynak a célja, hogy különböző edzésre alkalmas zenék összetevőit, mint például zenestílus, szöveg, hangerő, zene-kedveltség együttesen meghatározza. A tanulmány egyéni és csoportedzés fázisokból áll. Az első fázisban a sportoló egyéni preferenciáját fogjuk tanulmányozni a különböző zeneösszetevőket illetően. A második fázisban megvizsgáljuk, hogy az egyéni preferenciák mennyire térnek el egy hatékony, de általános mozgásritmussal szinkronizált zene összetevőitől. A kutatási kérdés az, hogy azonos mozgássorozatok kivitelezése kellemesebbnek, hatékonyabbnak, illetve könnyebbnek tűnik-e ha az egyén saját zene preferenciáját alkalmazzuk egy mozgáshoz koordinált egységes - csoportnak játszott - zenével szemben. Amennyiben a válasz a kérdésre igen, akkor feltevődik a kérdés, hogy a nem-preferált zene van-e valamilyen negatív hatással az edzésre? A válaszok ezekre a kérdésekre irányt mutatnak a kutatás harmadik fázisában, amelyben egy olyan egységes csoportnak játszható zenét fogunk kidolgozni, amelyhez személyes érzelmi kötelékek nem fűződnek, illetve annak a valószínűsége nagyon csekély. A zene ebben az utóbbi esetben arousal növelő, mozgást diktáló, figyelemfelkeltő és figyelemirányító szerepet kell, hogy játsszon az edzésen érzelmi komponensek befolyásolása nélkül. Ugyancsak pontosan meg kell határozni a fülhallgatón keresztül és a hangfalakon keresztül sugárzott zenék közötti különbséget, mert edzésközben a személyre-szabott illetve kedvelt zenét csak fülhallgatón keresztül lehet hallgatni egy csoportban, míg az egységes csoportnak kidolgozott zenét nemcsak hangfalon keresztül, hanem akár fülhallgatón keresztül is lehet hallgatni.

Ennek a „tudományos” mozgásütemhez és akár környezethez szabott zenének nagyon komoly helye van (lenne) a folyamatosan növekvő fitnesz világban. A tanulmányt utótanulmányok követhetik, amelyen keresztül a zeneváltást vizsgálnánk az edzés különböző fázisaiban, mint például edzés előtti és utáni nyújtás közben, amely valószínűleg még kellemesebbé teszi az edzés élményét. A tanulmány alkalmazott jellegű és azonnali praktikus eredményekhez vezethet, amit nemzetközi szinten lehet alkalmazni. A tanulmány időtartama nem haladja meg a három évet, de komoly és kitartó szervezést igényel. A tanulmány „terep” és laboratóriumi kísérlet jellegű, de az egész terepen (edzőteremben) is kivitelezhető. A tanulmány anyagi vonatkozása minimális!

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2014-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )