Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Csaba Nyakas
A mozgás és a táplálkozás hatása az agy normális és kóros öregedésének sejtélettani folyamataira

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Semmelweis University, Budapest
sport sciences
Doctoral School of Sport Sciences

Thesis supervisor: Csaba Nyakas
Location of studies (in Hungarian): Semmelweis Egyetem
Abbreviation of location of studies: SE


Description of the research topic:

1.1. A rendszeres mozgás központi idegrendszeri hatásai között számos, az életmódra igen pozitív élettani hatás került már tisztázásra a nemzetközi kutatások során, melyek között szerepel a fokozott neurogenezis, az agyi neurotrofikus faktorok termelésének stimulációja, az agy vérellátásának fokozása, a pszichés stresszt és az aggodalmat enyhítő valamint az antidepresszív hatások, a neuroprotekció támogatása, a nerodegeneratív betegségek lefolyásának lassítása, hogy elsősorban csak azokat említsük, melyek kapcsolódnak a tervezett kutatási programhoz. Joggal merül fel az a kérdés, hogy a mozgás aktivitás milyen mértékben tudja kiváltani, vagy támogatni a különböző pszicho- és neurofarmakonok hatásait: drug vs. non-drug terápia kérdése. Az is lényeges kérdésfeltevés, hogy a mozgás neurobiológiai hatásai milyen molekuláris és sejtbiológiai mechanizmusok révén kerülnek (részleges) fedésbe a biológiailag aktív molekulák hatásával. A vizsgálatok végső kimenete az agy öregedésének folyamatára és a neurodegeneratív megbetegedések prevenciójának lehetőségeire kíván koncentrálni.
1.2. Az agy öregedésére vonatkozóan az eddigi neuroendokrinológiai vizsgálataink során számos eredmény született már a glukokortikoidok, az ösztrogének és az ACTH peptidek hatásairól patkánykísérletekben. Az agy öregedését axondegeneráció is követi, mely jól kimutatható pl. a szerotoninerg és a kolinerg neuronoknál patkányokban. Erre építve a rendszeres mozgás élettani hatásainak kutatása kapcsolódik az öregedés neuroendokrinológiájához és a neuronok öregkori involúciójához, degenerációjához, melyben külön szerepet kap az axon viselkedése.
1.3. Állatkísérletes „demencia” modellek és alkalmazásuk a mozgásterápia hatásmechanizmusának vizsgálatára. Eddig két modell került kidolgozásra: az NMDA (N-Metil-D-Aszpartát) excitotoxicitási modell és a béta aniloid 1-42 peptid okozta lokális agyi degeneráció. A lokalizált léziók specifikus anatómiai struktúrákra terjedtek ki: kolinerg nucleus basalis magnocellularis, parietális neocortex és az entorhinális agykéreg. Ezen állatkísérletes (patkány és egér) modellek fejlesztése folyamatos, a neurodegenerációs folyamatok egyre alaposabb feltárásával. A modelleket alkalmazzuk a mozgás neuroprotektív hatásának elemzésére.
1.4. A rendszeres mozgás mellett a megfelelő táplálkozás jelentősége is kézenfekvő az agy öregedésében és az öregedés során manifesztálódó neurodegeneratív folyamatokban. Eddig döntően az n-3 és n-6 típusú többszörösen telítetlen zsírsavak hatását vizsgáltuk az adaptációs és kognitív magatartásra öregkorban. A zsíranyagcsere jelentősége kiemelt az agyi erek öregedésének folyamatában. Mivel a demenciák (főleg az Alzheimer típusú) kb. 80%-ában a leglényegesebb precipitáló ok az agyi erek kóros állapota, mind a mozgás, mind a helyes táplálkozás neuroprotektív hatásainak feltárása az öregedés során gyakorlati jelentőségű.

Number of students who can be accepted: 3

Deadline for application: 2014-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )