Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Gábor Pete
Síkbeli véletlen folyamatok kritikus viselkedése

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
mathematics and computing
Doctoral School of Mathematics and Computer Sciences

Thesis supervisor: Gábor Pete
Location of studies (in Hungarian): BME TTK Sztochasztika Tanszék
Abbreviation of location of studies: BME


Description of the research topic:

A modern valószínűségszámítás és statisztikus fizika által vizsgált fázisátmenetek alapmodelljei a síkrácsokon vett perkoláció és a mágnesesség Ising modellje, melyeknek a kritikus sűrűségen avagy hőmérsékleten való viselkedése a legérdekesebb. A háromszögrácson a kritikus csúcsperkoláció konforminvarianciáját Smirnov igazolta 2001-ben, ami a Schramm-Löwner Egyenlettel (2000) együtt a modell nagyon alapos megértését tette lehetővé. Az univerzalitás sejtés szerint az így kiszámolt kritikus exponensek függetlenek attól, hogy milyen síkrácson nézzük a kritikus perkolációt, még ha a kritikus sűrűség értéke függ is a rácstól. Alapvető feladat lenne tehát Smirnov bizonyításának kiterjesztése egyéb síkrácsokra:

Probléma 1. Egy homogén Poisson pontfolyamat Voronoi diagramja egy véletlen háromszögezett gráf, melyen a csúcsperkoláció kritikus sűrűsége majdnem biztosan ½ [Bollobás-Riordan 2006]. Bizonyítsuk a konforminvarianciát!

A konforminvariáns skálalimeszek univerzalitása sokkal jobban megértett a kritikus spin Ising modellben és annak Fortuin-Kasteleyn reprezentációjában, megint csak Smirnov és társszerzői munkája nyomán. A fázisátmenetek vizsgálatában azonban a kritikus rendszerek megértése nem az egyetlen cél; a közel-kritikus és dinamikus rendszerek új típusú kérdéseket is fölvetnek, új módszereket kívánva. A perkoláció, és kisebb részben az FK Ising modell esetében, ezeket a problémákat viszonylag jól megértettük az elmúlt pár évben, de sok izgalmas nyitott kérdés is maradt.

Probléma 2. A háromszögrács egy változatán az Inváziós Perkoláció és a Minimális Feszítőfa skálalimeszei léteznek és forgatásinvariánsak [Garban-Pete-Schramm 2013]. Igazoljuk, hogy nem konforminvariánsak!

Probléma 3. Ismert, hogy a dinamikus perkolációnak és a dinamikus FK Ising modellnek létezik skálalimesze [Garban-Pete-Schramm 2013, ill. Garban-Pete leírás alatt], azon az időskálán, ahol a makroszkópikus fürtstruktúra változik. A spin Ising modellre viszont ez egyáltalán nem ismert, még a megfelelő skálázás sem egészen világos.

Probléma 4. Dinamikus perkolációban a makroszkópikus fürtstruktúra sokkal gyorsabban változik [Garban-Pete-Schramm 2010], mint a teljes rendszer keverési ideje, amit egyszerűen a rendszer sűrűségének változása ad meg. A kritikus Ising modellben ismert, hogy a keverési idő a rendszerméretben polinomiális [Lubetzky-Sly 2012], de mi a kitevő pontos értéke és oka?

Required language skills: angol
Further requirements: 
Az angol nyelv ismerete és alapos valószínűségszámítási felkészültség kötelező. Komplex analízis és sztochasztikus differenciálegyenletek ismerete előny.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2014-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )