Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
Pál Szentannai
Modell alapú erőműszabályozás

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Budapest University of Technology and Economics
mechanical engineering
Géza Pattantyús-Ábrahám Doctoral School of Mechanical Engineering

Thesis supervisor: Pál Szentannai
Location of studies (in Hungarian): BME Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék
Abbreviation of location of studies: EGR


Description of the research topic:

a.) Előzmények:
Az irányítástechnika elméleti háttere, az irányításelmélet óriási fejlődést mutatott az elmúlt évtizedekben, amely eredmények realizációja is lehetővé vált a számítástechnika megbízhatóságának és teljesítőképességének fejlődésével. Az irányításelmélet modern, több¬sé-gében modell alapú eljárásai elterjedőben vannak az ipar néhány területén, erőművi alkal¬ma-zásokkal azonban még csak elvétve találkozhatunk. Az erőművekben ma a PID eljárás az egyeduralkodó, holott a modern eljárásoktól konkrét, gazdaságossági előnyök várhatók.
b.) A kutatás célja:
A ellátásbiztonság, a versenyképesség és a környezetvédelem érdekét egyszerre szolgáló hatás felmutatása az erőművek részére. A modern szabályozási eljárások bevezetésének eredményei a következőkben jelentkeznek: hatásfoknövelés (pl. kezdő paraméterek fluktuációjának csökkentésén keresztül az átlagértékek növelésével), indítási folyamat lerövidítése (és így a tüzelőanyag-felhasználás csökkentése), dinamikus átmenetek jobb követése (ami a liberalizált piacon, valamint sok szélerőmű jelenlétében nagy előnyt jelent), alkatrészek élettartamának növelése (a dinamikus átmenetek során a hőfeszültségek szabályozott csökkentésén keresztül).
c.) Az elvégzendő feladatok, azok fő elemei, időigénye:
A modern, modell alapú szabályozási eljárások irodalmának áttekintése (0,5 év). Egy vagy több erőművi szabályozási szakasz célszerű kiválasztása, majd annak alapos megismerése, a fontos paraméterek és üzemmódok jellemzőinek összegyűjtése, valamint üzemi mérési adatsorok beszerzése, elemzése. (0,5 év). Üzemi kísérletek elvégzése, a szakasz identifiká¬ciója, modellalkotás (0,5 év). A szabályozási eljárás kidolgozása, tesztelése és hangolása a modellen (0,5 év). A szabályozás realizálása, tesztelése (1 év, átfedéssel az előzővel). Értékelés, a dolgozat elkészítése (0,5 év).
d.) A szükséges berendezések:
Az identifikációhoz, modellalkotáshoz, szabályozáshoz rendelkezésre áll a Matlab-Simulink számítástechnikai környezet. A helyszíni mérésekhez, valamint a realizáció kapcsolódásaihoz az üzemi folyamatirányító berendezést kell megfelelően hasz¬nálni. A kutatásban kihasználjuk a Bécsi Műszaki Egyetemmel való szoros együttműködé¬sünket.
e.) Várható tudományos eredmények:
A modern eljárások realizációjára leginkább alkalmas szakasz kiválasztása (be- és kimenő jeleinek MIMO definiálása), valamint az identifikáció eredményeként felálló matematikai modell önmagában mint fontos energetikai eredmény várható. Az irányításelmélet új eljárá¬sainak adaptálása, matematikai kiegészítése és real-time alkalmazása gyakorlatilag mint teljesen új, úttörő eredmény várható. Mindez konkrét, ipari haszon érdekében.
f.) Irodalom:
Szentannai, P. (Ed.): Power Plant Applications of Advanced Control Techniques. ProcessEng, Vienna, 2010, ISBN 978-3-902655-11-0
Szentannai, P.; Winter, F.: Modern Control Techniques for Fluidized Bed Combustors. 59th IEA-FBC Meeting, 7-9. October 2009, Czestochowa, Poland
Budapest, 2012. február 10.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2015-01-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )