Login
 Forum
 
 
Thesis topic proposal
 
József Lanszki
Miklós Heltai
A vidra (Lutra lutra) ökológiai szerepének vizsgálata a Kiskunsági Nemzeti Park területén

THESIS TOPIC PROPOSAL

Institute: Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, Gödöllő
animal husbandry
Doctoral School of Animal Biotechnology and Animal Science

Thesis supervisor: Miklós Heltai
co-supervisor: József Lanszki
Location of studies (in Hungarian): SZIE
Abbreviation of location of studies: SZIE


Description of the research topic:

A védettség alatt álló ragadozó fajok vizsgálata ökológiai szempontból mindig kiemelt fontosságú. Egyrészt vélhetően kis állományú, éppen ezért sérülékeny fajokról van szó, amelyek táplálékláncban elfoglalt helyük miatt mégis nagy hatásúak a teljes ökoszisztémára (zárókő fajok). Másrészt pedig ragadozó életmódjuk miatt fontos humán vonatkozásuk is van, mivel a haszonállat-állományokra is hatásuk lehet, így ebből a szempontból az ember kompetítorává is válnak. Azonban az is előfordulhat, hogy más, az ember számára káros, vagy a biodiverzitásra nézve negatív megítélésű (pl. inváziószerűen terjeszkedő idegenhonos) állatfajok populációját csökkentik, így megítélésük pozitív is lehet. Ennek az összetett és sokrétű hatásnak a vizsgálatához elengedhetetlen az adott ragadozó fajhoz tartozó alapkutatás, többek közt a faj táplálkozásának és állomány változásának, a populációk közötti kapcsolatok megismerése. A doktori program keretében a fokozottan védett ragadozó hazai emlősök közül a létszámát tekintve legjelentősebb európai vidra (Lutra lutra) populációját és táplálkozási sajátosságait vizsgáljuk különböző terepbiológiai módszerekkel a Kiskunsági Nemzeti Park Kiskunsági szikes tavak és az őrjegi turjánvidék HUKN10002 különleges madárvédelmi területén. A vizsgálati terület adottságai miatt (az akasztói halastó rendszer és az azt tápláló két főcsatorna a Kígyós csatorna és a Dunavölgyi-főcsatorna) és térsége a táplálék-ellátottság és a vonalas létesítmények, mint ökológiai folyosók hatásait is vizsgálni tudjuk. A területválasztás indokolja még, hogy a legújabb hazai molekuláris genetikai vizsgálat a Duna-Tisza közét mintegy „barrierként„ jelöli meg a „dunai” és „tiszai” vidra populációk között. A „szétválás” okainak tisztázását is várjuk a doktori programban. A különböző területeken gyűjtött ürülékek DNS-analízise alapján megbecsülhető a vidrák területhasználata, valamint az ökológiai folyosók migrációt elősegítő hatásának mértéke is. Ezen kívül az ürülékekből további hasznos információt nyerhetünk a vidrák táplálkozásbiológiájával kapcsolatban, melynek segítségével a jövőben a faj megőrzésére irányuló programok hatékonyabbá válhatnak, valamint a halastavak halállományában okozott károkozás is mérsékelhető.

Number of students who can be accepted: 1

Deadline for application: 2016-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
All rights reserved © 2007, Hungarian Doctoral Council. Doctoral Council registration number at commissioner for data protection: 02003/0001. Program version: 2.2358 ( 2017. X. 31. )